Każda, nawet drobna zmiana nawyków może przynieść wielką zmianę dla klimatu i środowiska naturalnego. Jednak szczególnie zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa powinny zdecydować się na więcej niż niewielką zmianę. To w ich rękach jest wielka odpowiedzialność za to, w jakim stanie pozostawimy naszą planetę przyszłym pokoleniom.

Branża HORECA i wiele innych zaczyna dostrzegać korzyści, jakie gwarantują opakowania biodegradowalne. Sprawdź, już teraz, dlaczego warto je stosować i jak wiele dobrego mogą zrobić dla naszego globu.

Czym są opakowania biodegradowalne?

Trzeba przyznać, że sektor HORECA, ale też spożywczy opiera się w dużej mierze na opakowaniach plastikowych, które rozkładają się w ciągu od 100 do nawet 1000 lat. Produkty pakowane w taki sposób przyczyniają się do zaśmiecania naszej planety, a także do tworzenia takich miejsc, jak choćby Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, znajdująca się na Oceanie Spokojnym.

Nasza ziemia rok po roku tonie w plastikowych odpadkach. Czy można z tym jakoś walczyć? Rozwiązaniem, które ma znacząco zmniejszyć i ograniczyć ten problem są opakowania biodegradowalne. Czym się one charakteryzują?

Opakowaniem biodegradowalnym będzie nazwane tylko takie tworzywo, które można rozłożyć w sposób całkowicie naturalny. Oznacza to, że jego proces rozkładu są w stanie dokonać bakterie, grzyby lub też mikroorganizmy.

Dziś do wyboru są już opakowania wykonane z wielu różnych materiałów. Dostępne są już nawet jadalne opakowania, które zostały wykonane w pełni z płatków owsianych! Natomiast, jeśli dotąd używałeś lub używałaś wypełnienia plastikowe podczas przesyłania paczek, to zwróć uwagę na skropak. To ekologiczne wypełnienie, które w pełni rozpuszcza się pod wpływem wody i nie pozostawia po sobie żadnych śladów.

Opakowania biodegradowalne to już nie tylko przyszłość, to absolutna konieczność w branży gastronomicznej, hotelarskiej, cateringowej, spożywczej czy nawet w kurierskiej oraz e-commerce i w wielu innych. Jesteśmy pewni, że już wkrótce wiele firm, także produkcyjnych zdecyduje się na taki sam krok jak nasze przedsiębiorstwo i zapewni wyroby oraz produkty zapakowane w opakowania biodegradowalne.

Dlaczego opłaca się wybrać opakowania biodegradowalne?

Na czym jeszcze polega fenomen opakowań biodegradowalnych? Troska o środowisko i realne zmniejszenie nagromadzenia plastiku na ziemi to bezcenne zalety, które skłaniają nas do podjęcia decyzji o zmianach w naszym przedsiębiorstwie.

Jednak czas pokazuje, że opakowania biodegradowalne są w stanie zapewnić nam znacznie więcej korzyści. Jakich? Oto 4 powody, które być może również Ciebie przekonają do tego, że warto kupować świadomie lub też produkować tak, aby nie zapominać, że środowisko naturalne jest tylko jedno.

Niższe koszty

Tak to prawda! Jeśli Twoja firma zajmuje się produkcją opakowań, to nie zastanawiaj się i już teraz zacznij oferować opakowania biodegradowalne. Dlaczego? Bo to tak po prostu się opłaca, nie wspominając już o stale rosnącym popycie.

Opakowania biodegradowalne są mniej kosztowne podczas produkcji. Sam proces wiąże się z mniejszym zużyciem energii, niż ma to miejsce w przypadku opakowań plastikowych. W dodatku możesz wykorzystywać je ponownie.

Pokaż klientom, że jesteś eko

Świadomość klientów rośnie każdego roku. Dzisiejsi kupujący zwracają uwagę już nie tylko na to, czy marka jest wiarygodna i godna zaufania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że skoro przedstawiamy się jako rodzinna firma, która dba o środowisko i ceni jej walory, to naszym obowiązkiem jest trzymanie się tych wartości na każdej płaszczyźnie.

Rodzaj opakowań, jakie stosuje przedsiębiorstwo produkcyjne to nie detal, to „kropka nad i”. Dzięki wybieraniu biodegradowalnych opakowań mówimy głośno i wyraźnie, że nie ma dla nas nic ważniejszego niż dobro naszych klientów, dziś i za dziesiątki lat.

Zmniejszenie śladu węglowego

Zadaniem współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych jest nie tylko trzymanie się ustalonych norm związanych z emisją dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych do atmosfery. Musimy iść o kilka kroków dalej. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przyhamować efekt cieplarniany.

Gdy Twoja firma zdecyduje się wykorzystywać opakowania biodegradowalne sprawisz, że przyczyni się ona do ograniczenia ilości dwutlenku węgla, jaki trafia do atmosfery. Wszystko dlatego, że produkcja takich opakowań nie prowadzi do generowania dodatkowej ilości tego związku chemicznego.

Atrakcyjny wygląd

Poza tym trzeba przyznać, że białe, brązowe, beżowe czy też po prostu szare opakowania biodegradowalne są minimalistyczne i bardzo estetyczne. Świetnie prezentują się niezależnie od branży, w jakiej działasz. Sprawiają, że Twoje wyroby wyglądają nowocześnie i atrakcyjnie. To pewien powiew świeżości w porównaniu do błyszczącego tworzywa sztucznego.

Jak widzisz, ciągle powstają nowe opakowania biodegradowalne, które już dziś można wykorzystywać w wielu różnych branżach nie tylko HORECA. Zapraszamy do tego, aby pójść w nasze ślady i zmienić opakowania na takie, które nie szkodzą naszej planecie.