Międzyrzec Podlaski to piękna kraina geograficzna położona w województwie lubelskim. Ma do zaoferowania wiele pięknych krajobrazów, przepyszną kuchnię i jest domem dla Zakładu Mięsnego Karol.
3 krainy geograficzne i 3 rzeki
Międzyrzec Podlaski to miasto, które łączy w sobie piękno trzech regionów: Polesia Lubelskiego, Niziny Mazowieckiej i Niziny Podlaskiej. Również tutaj zbiegają się trzy rzeki: Krzna Północna, Południowa i Piszczanka. Wszystko to tworzy piękne krajobrazy i region atrakcyjny turystycznie. Miasto ma też do zaoferowania wiele pięknych zabytków, m.in. pałac Potockich, Rynek Starego Miasta, wiele pięknych kościołów, kapliczek i cmentarzy, w tym również ten żydowski.
Nie tylko samo miasto ma wiele do zaoferowania, ale również region, w którym leży. Północ województwa lubelskiego to piękne parki krajobrazowe i natura. Można zwiedzić między innymi szlak „Bobrówka”. Jest to ścieżka przyrodnicza z wieloma punktami widokowymi, z których można podziwiać piękną przyrodę. Polesie to też oczywiście Poleski Park Narodowy. Można go zwiedzać na pieszo albo rowerem i podziwiać ptactwo, takie jak czaple. Połączenie Polesia, Niziny Mazowieckiej i Podlaskiej, sprawia, że jest to idealny region dla osób, które chcą wypocząć na łonie natury i zamiast zwiedzania wielkich miast, wolą pochodzić po lesie i nacieszyć się ciszą. A jeżeli jednak chcemy pochodzić też po ładnych uliczkach – Lublin jest rzut beretem!
Teren, na którym leży Międzyrzec Podlaski, kiedyś był miejscem połączenia wielu kultur: polskiej, żydowskiej, rosyjskiej, ukraińskiej. Dzięki temu zabudowa regionu jest bardzo różnorodna, co można zauważyć w miastach, ale też różnego rodzaju skansenach. Jednym z nich jest skansen we wsi Hola, w którym można znaleźć stare chaty i piękne cerkwie. Rejon Polesia jest pełen takich perełek, wystarczy je znaleźć.
Lubelska kuchnia to nie tylko cebularz
Ten rejon Polski słynie z prostych i bardzo tradycyjnych potraw. Ponieważ dawniej były to tereny bardzo ubogie, to podstawą kuchni są kasze, warzywa takie jak cebula i ziemniaki, twaróg i przyprawy. Z czasem dopiero w kuchni lubelskiej zaczęło pojawiać się mięso. Ponieważ tereny te dawniej zamieszkiwała ludność żydowska, to ich wpływy widać w kuchni Lubelszczyzny do dzisiaj. To właśnie kuchni żydowskiej zawdzięczamy popularne do dzisiaj cebularze, a więc placki drożdżowe z cebulą. Z kuchni chłopskiej wywodzi się słynny krupniak, a więc pewnego rodzaju zapiekanka z kaszy i twarogu. Kaszę zawierają też słynne pierogi z tego regionu – pierogi biłgorajskie. Ich nadzienie składa się z kaszy gryczanej przygotowywanej z jajkami, twarogiem, ziemniakami i przyprawami.
Charakterystyczne dla tej części Polski są również różnego rodzaju miody, w tym słynny miód gryczany, malinowy, wrzosowy oraz fasolowy. Powstają z nich nalewki i miody pitne, którymi potem można się cieszyć na weselach i podczas świąt.
Kuchnia Lubelszczyzny to oczywiście też mięso. Kuchnia szlachecka pozostawiła po sobie słynne flaki po zamojsku lub piasecku. To właśnie stąd pochodzi też słynny forszmak, a więc danie na bazie mięsa wieprzowego, drobiowego, ziemniaków, ogórków kiszonych i pomidorów.
W Międzyrzeczu Podlaskim można też skosztować schabowego po lubelsku. Czy różni się od klasyka? Wyglądem przypomina omlet, ponieważ jest obtaczany w jajku i mące, bez bułki tartej. Bułkę tartą zastępuje się większą ilością roztrzepanych jajek. Smaży się go na smalcu wieprzowym, co daje mu charakterystyczny smak. Cały sekret potrawy tkwi w dobrej jakości mięsa.
Nic dziwnego, że to właśnie Międzyrzec Podlaski obrał sobie za siedzibę Zakład Mięsny Karol. Firma rozbiera, przetwarza i obrabia mięso, które jest podstawą kuchni Lubelszczyzny, ale nie tylko – marka eksportuje swoje produkty również zagranicę. To właśnie mięso z Zakładu jest podstawą znanego lubelskiego schabowego i forszmaka. Na te i wiele innych lubelskich przysmaków warto przyjechać właśnie do Międzyrzecza Podlaskiego oraz jego regionu.