Mięso w diecie niemowlaka, kiedy tak naprawdę dobrze jest je wprowadzić? Dieta niemowlaka to dla wielu rodziców trudny temat. Dopóki dziecko odżywa się mlekiem, czy to mamy czy też modyfikowanym, sprawa wydaje się dość prosta. Wątpliwości zaczynają się jednak pojawiać, kiedy dziecko rośnie, a rodzice rozważają rozszerzenie jego jadłospisu. Kiedy i jak to zrobić, aby nie zaszkodzić małemu organizmowi? Od jakich produktów zacząć? Czy w diecie niemowlaka może pojawić się mięso? Pytań pojawia się całe mnóstwo. Sprawdź zatem, co na ten temat mówią najnowsze wytyczne.
Rozszerzanie diety
Pierwszym pożywieniem każdego malucha jest oczywiście mleko. Specjaliści są zgodni, że do 6 miesiąca życia włącznie niemowlęta powinny być karmione wyłącznie nim. Ma ono za zadanie nie tylko odżywić organizm i wspierać jego wzrost, ale także dawać siłę i odporność. Z czasem jednak przestaje być ono wystarczającym pokarmem. Wówczas przychodzi moment na rozszerzenie diety niemowlaka. Warto mieć na uwadze fakt, że jest to proces bardzo istotny nie tylko z fizjologicznego punktu widzenia. Prawidłowe rozszerzanie dziecięcego jadłospisu ma bowiem wpływ na zdrowie, rozwój, a także późniejszy stosunek do jedzenia. Z tego względu niezwykle istotne jest, aby proponowanie nowych posiłków odbywało się zgodne z rozwojem i gotowością dziecka do ich przyjęcia. Nie bez powodu proces ten, razem z odpowiednim odżywianiem się kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią, wchodzi w skład tzw. programowania metabolicznego. Ma on wpływ na zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych (m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serowo-naczyniowych) i alergii.
Aby ułatwić rodzicom wprowadzanie nowych pokarmów do jadłospisu swoich pociech, Sekcja Żywieniowa Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci stworzyła specjalne schematy żywienia niemowląt, które są stale aktualizowane w oparciu o najnowsze badania i odkrycia. Są to swego rodzaju wskazówki i zalecenia, które uwzględniają zarówno orientacyjną wielkość porcji, jak i ilość posiłków, które zjada dziecko w danym wieku w ciągu doby, umiejętności i nawyki żywieniowe, jakich nabiera w danym okresie życia, a także rodzaj, konsystencję i kolejność wprowadzania pokarmów. Zgodnie z nimi warto rozszerzać dziecięcą dietę po 6 miesiącu życia. Po tym czasie bowiem zapotrzebowanie organizmu zmienia się na tyle, że nie może być zapewnione jedynie poprzez mleko.
Kiedy wprowadzać mięso do diety niemowlaka?
Zgodnie z wytycznymi, rozszerzanie diety niemowlaków najlepiej jest rozpocząć od warzyw. Dzięki temu mamy możliwość wpłynąć na tolerancję smakową maluchów. Kolejnym etapem są owoce. Do tego dochodzą zboża, czyli kaszki, delikatne pieczywo, ryż.
Dopiero kiedy dziecko ma już w diecie pierwsze warzywa, owoce czy zboża, warto wprowadzić do niej mięso, ryby i jajko (żółtko i białko). Co ważne, w badaniach nie potwierdzono, że unikanie pokarmów potencjalnie alergizujących może mieć wpływ na późniejsze wystąpienie alergii. Dlatego rozszerzając dietę, nie warto pomijać żadnych produktów. Dobrze jest natomiast wprowadzać je stopniowo i obserwować reakcje malucha. Nie należy zrażać się, jeśli dziecko początkowo nie jest zainteresowane nowym daniem lub wręcz je odrzuca. Nowy produkt warto zaproponować kilka, a nawet kilkanaście razy, zanim podejmiemy ewentualną decyzję o jego pominięciu w menu niemowlaka.
Jakie mięso podawać niemowlakom?
Pierwsze dania powinny być przygotowane z delikatnych mięs. Świetnie sprawdza się tutaj drób, zarówno kurczaki, jak i indyki, gęsi czy kaczki. Ważne jest jednak, aby wybierać kawałki bez skóry i nie podawać podrobów. Dzieciom można też z powodzeniem podawać wołowinę, jagnięcinę czy królika. Choć dawniej mówiło się, że wywar z mięsa nie nadaje się dla niemowlaków, dziś już wiadomo, że nie trzeba go wylewać i można go spokojnie podawać w zupach czy innych delikatnych daniach. Zalecana początkowa ilość mięsa dla niemowlaka to 15 g (10 g po ugotowaniu). Oczywiście z czasem można ją systematycznie zwiększać.
Mięso dla niemowląt powinno być świeże i najwyższej jakości, bez chemicznych dodatków i ulepszaczy. Najlepiej więc wybierać sprawdzonych producentów, legitymujących się odpowiednimi certyfikatami.
Jak podawać mięso niemowlakom?
Dbając o zdrowie niemowlęcia, podczas rozszerzania diety, ale również później, warto zwracać uwagę na sposób przygotowywania i doprawiania posiłków. Przede wszystkim najlepiej jest całkowicie zrezygnować z soli i cukru oraz wszelkich sztucznych dodatków, w tym wszelkich kostek rosołowych czy bulionetek, szczególne tych zawierających glutaminian sodu oraz słodzik. Do przygotowywania posiłków można natomiast używać naturalnych ziół i przypraw, zarówno świeżych, jak i suszonych. Pamiętajmy jednak, że dzieci mają zdecydowanie bardziej wyczulony smak, dlatego nie przesadzajmy z doprawianiem.
Bardzo istotny jest także sposób obróbki mięsa. Zdecydowanie najzdrowszym wyborem będzie gotowanie oraz gotowanie na parze, ewentualnie duszenie. Na początku rozszerzania diety lepiej zrezygnować z pieczenia. Natomiast smażone potrawy w ogóle nie powinny występować w diecie dziecka.
Najpierw mięso najłatwiej jest podawać w puree warzywnym. Wszystkie składniki można gotować razem, a następie miksować na delikatną papkę. Z czasem można będzie przejść na niewielkie kawałki, które dziecko będzie mogło samodzielnie pogryźć. Pamiętaj, aby różnicować dziecięcą dietę i pozwalać próbować maluchowi nowych smaków. Dzięki temu pomagasz mu odkrywać świat.