Troska o środowisko to obowiązek nas wszystkich. Gdy każdy z nas dołoży tę symboliczną cegiełkę, natura nam za to podziękuje i wszystkim nam będzie żyło się lepiej. Bardzo ważne zadanie stoi jednak przede zakładami produkcyjnymi, które bez wdrożenia niezbędnych zmian wpływają na zwiększenie emisji CO2 do atmosfery, a także zwiększają zużycie naturalnych surowców w bardzo dużych ilościach. Sprawdź, w jaki sposób zakłady produkcyjne mogą dbać o środowisko naturalne. Przekonaj się też, na jakie proekologiczne metody zdecydował się Zakład Mięsny Karol.

Ekologia w przemyśle – jak zakłady produkcyjne dbają o środowisko naturalne?

Nowoczesne technologie to dobry sposób, który może zapewnić zakładom produkcyjnym szereg możliwości, które gwarantują oszczędność energii i pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Najpopularniejszym tematem w ostatnich czasach jest wytwarzaniem i dystrybucja ciepła. Ekologia w przemyśle ma sprawić, że zakłady produkcyjne staną się bardziej samodzielne pod względem energetycznym, a przy tym będą w stanie wdrożyć politykę oszczędzania energii.

Kluczowym obowiązkiem jest też zmniejszenie ingerencji przedsiębiorstw w środowisko naturalne, co może wpłynąć realnie na ograniczenie emisji gazów oraz pyłów emitowanych do powietrza.

Coraz częściej zakłady produkcyjne zauważają również konieczność rozsądnego i bardziej ekologicznego zarządzania odpadami, gospodarką wodno-ściekową oraz poziomem emitowanego hałasu.

Oto kilka praktycznych sposobów, które pozwalają zakładom produkcyjnym na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne:

  • Wybieranie paliwa charakteryzującego się wysoką wartością opałową. To gwarancja mniejszej zawartości siarki.
  • Zastosowanie ograniczeń w produkcji ścieków, emisji spalin oraz zużycia wody.
  • Analizowanie wskaźnika zużycia energii oraz surowców w kontekście wielkości produkcji.
  • Zamontowanie paneli fotowoltaicznych.
  • Stosowanie nowoczesnych źródeł ciepła oraz urządzeń odpylających.
  • Monitorowanie zanieczyszczeń gazowych, które są emitowane przez zakłady produkcyjne.

Nie można zapomnieć o tym, że zakłady produkcyjne zatrudniają też często nawet kilka tysięcy pracowników. Dlatego proekologiczne zmiany warto zastosować także w ich kontekście. W jaki sposób?

  • Poprzez umieszczenie w przedsiębiorstwie pojemników do segregacji śmieci.
  • Zastosowanie elektronicznego obiegu dokumentów.
  • Używanie energooszczędnych żarówek i sprzętów.
  • Stosowanie filtrów do wody.
  • Zainstalowanie w toaletach suszarek do rąk.
  • Wspieranie finansowe pracowników, którzy wybierają ekologiczne formy dojazdu do pracy np. komunikacją miejską czy też rowerem.

Jak Zakład Mięsny Karol dba o środowisko naturalne?

A jak wygląda wsparcie środowiska z perspektywy Zakładu Mięsnego Karol? Czerpiemy to, co najlepsze z natury, ale nie też nie pozostajemy jej dłużni.

  • Ekologiczna produkcja

Podczas procesu produkcji zwracamy uwagę na to, aby odbywała się ona w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Sami widzimy, że przy odrobinie chęci, ekologia w przemyśle może stać się jego nieodłącznym elementem. Śmiało wskazujemy na to, że nasza produkcja jest ekologiczna. Powoduje to, że nasza działalność ma pozytywny wpływ na środowisko.

  • Zielona energia

Duże znaczenie odgrywa dla nas inwestowanie w odnawialną energię. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które zapewniają nam oszczędność energii i zmniejszenie kosztów. Wierzymy, że zielona energia to już nie tylko przyszłość, ale wręcz absolutna konieczność.

  • Oczyszczalnia ścieków

Zdajemy sobie sprawę z tego, że działalność produkcyjna wiąże się z dużą liczbą odpadów. Dlatego oprócz segregacji zdecydowaliśmy się w 2009 roku wybudować własną oczyszczalnię ścieków. Stosujemy tam ekologiczne rozwiązania, które pozwalają nam dodatkowo wspierać środowisko.

  • Zero Waste

Wdrożyliśmy także politykę zero waste. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na zmniejszenie wielkości opakowań przy wielu produktach. To z jednej strony ukłon w stronę ograniczenia ryzyka marnowania żywności, ale też rozwiązanie antyinflacyjne dla naszych klientów. Stosujemy też politykę biodegradowalnych opakowań, które nie szkodzą środowisku.

  • Drzewa beztlenowe

Poza tym chcielibyśmy podkreślić również to, że Zakład Mięsny Karol dba o środowisko na wielu płaszczyznach. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się także na zasadzenie drzew tlenowych Oxytree. Zaletą tych drzew jest to, że bardzo szybko rosną, można je ścinać nawet 5 razy, gdyż szybko odrastają. Poza tym produkują aż 10 razy więcej tlenu, niż inne drzewa.

Jak widzisz, ekologia w przemyśle to absolutna konieczność. Zakłady produkcyjne mają obowiązek mieścić się w normach ustalonych przez państwo i UE. Jednak zgodnie z naszą filozofią należy pójść o kilka kroków dalej i na własną rękę zadbać o środowisko naturalne. Zatem, jeśli chcesz kupować wyroby mięsne świadomie, bez zbędnych dodatków, a przy tym wspierać środowisko, to koniecznie zaufaj Zakładowi Mięsnemu Karol. Oprócz tego wszystkie nasze produkty posiadają międzynarodowe certyfikaty IFS, Halal oraz BRC.