Kiedy pytam osoby, które na stałe wyjechały z Polski za czym tęsknią, większość odpowiada – za smakiem chleba i wędlin. Później zazwyczaj pojawia się cała lista, na której są polskie produkty. Od bigosu, przez pierogi ruskie, a jajkach kończąc. Dobra rodzimych marek to wysokiej jakości produkty, które warto docenić. Za granicami naszego kraju już to robią.

 

Smaczne, bo z Polski

 

Czy wybierając produkty w markecie, zwracasz uwagę na to, skąd pochodzi? Pomińmy już fakt, czy dana firma jest w rodzimych rękach, czy też należy do większego koncernu z obcym kapitałem. Bardzo dobrze widać to np. na przykładzie miodów. Te najlepsze, ale też niestety najdroższe, będą miały dokładnie określony region, z którego pochodzą. Jeżeli możemy znaleźć tam informację ogólną, typu „mieszanka miodów z UE”, to tak naprawdę nie wiesz, gdzie były zbierane. I nie masz pewności co do ich jakości.

 

Warto zwrócić również uwagę na pochodzenie produktów, gdy kupujemy warzywa i owoce. Te z polskich krzaczków i pól, kupowane sezonowo są zazwyczaj o wiele smaczniejsze. Nie musiały być zabezpieczone przed długim przewozem, więc są bardziej naturalne. I doskonałe w smaku. Coraz częściej również rodzimi przetwórcy zajmujący się branżą mięsną, działają transparentnie. Konkretnie wskazują skąd pochodzi mięso do ich wyrobów i otwarcie mówią o jakości. Dzisiejszy klient jest coraz bardziej wymagający. Z korzyścią dla siebie.

 

Nie bez przyczyny, na początku wspomniano o chlebie i wędlinach . Wypiekany na zakwasie lub dobrych drożdżach, ze zdrową mąką. W dobrych piekarniach zarówno chleb jak i ciasta są droższe, lecz zwykle za większą ceną idzie w parze doskonały smak i dobre składniki. Kiełbasy i wędliny produkowane w rodzinnych firmach wyróżniają się smakiem oraz najwyższą jakością mięsa. A to na nich w dużej mierze opiera się wybór kupującego. Zasada mniej znaczy więcej, sprawdza się tu idealnie. I polscy producenci doskonale to rozumieją.

 

 

Polskie produkty regionalne

 

 

Na Śląsku królują kluski z obowiązkową dziurką w środku, kołacze oraz krupnioki.  W Lublinie, nie możesz wyjechać bez spróbowania cebularza. Jeżeli jedziesz na Podhale, z pewnością spróbujesz oscypka oraz jagnięciny podhalańskiej. Mijając rejony Małopolski, możesz spróbować oryginalnej kiełbasy Lisieckiej. Na Kaszubach, spróbujesz truskawki kaszubskiej, z wyjątkowym słodkim smakiem. W Poznaniu, czeka na ciebie rogal Świętomarciński, z unikalnym połączeniem ciasta półfrancuskiego, białego maku, rodzynkami i orzechami. Przykładów produktów regionalnych jest wiele. I nie znajdziesz ich nigdzie indziej.

 

 

Najwyższa kosmetyczna jakość. Naturalnie.

 

 

Polki zakochały się w rodzimych markach kosmetycznych. W czasach, gdy właściwie wszystkie produkty nasz na wyciągnięcie ręki, szalą która decyduje o zakupie jest skład i jakość. Nie bez znaczenia jest również filozofia firmy oraz jej wkład dbanie o ekologię. Dlatego też, coraz częściej sięgają po kosmetyki z naturalnym składem. Marki takie jak Resibo, z doskonałymi olejami do twarzy, czy BeBio, ze świetną linią naturalnych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Będzie to również Naomi, z najwyższej jakości kosmetykami ekologicznymi i organicznymi oraz Sylveco działający w tym samym nurcie.

 

Małe polskie marki kosmetyczne idealnie wstrzeliły się w niszę związaną z kosmetykami wegańskimi, ekologicznymi i naturalnymi. Z racji tego, że są to relatywnie małe firmy, mogą sobie pozwolić na całkowitą transparentność już od samego początku. A to buduje solidne fundamenty zaufania na relacji producent- konsument. O tym, że są dobre, świadczy tysiące zadowolonych klientek. Nie tylko w naszym kraju.

 

 

Dobrej jakości ubrania

 

 

Gdy kilkadziesiąt lat temu i w naszym kraju pojawiły się modne, światowe marki, konsumentów ogarnął szal zakupów. Każdy chciał mieć coś firmowego, bo to niosło za sobą status luksusu. Dzisiaj na szczęście kupujemy bardziej świadomie. Zamiast kilka marnej jakości koszulek, wybieramy jedną, ale taką, która przetrwa więcej niż pierwsze pranie. Nie mam na myśli tu kolekcji sygnowanych przez znane celebrytki, a firmy, które odpowiedzialnie podchodzą do tworzenia ubrań.

 

Gdzie ich szukać? Najprościej w Internecie. Jedną z takich firm jest Nago- polska marka, tworząca bardzo dobrej jakości body, bluzki, bluzy czy sukienki. Kupując tam można być pewnym, najwyższej jakości. Inną, jest chociażby Maciejka – firma obuwnicza, która szturmem zdobywa serca polskich nabywców. W pakiecie z unikatowym designem, mamy tu jeszcze wysoką jakość zarówno materiałów wykonanych do produkcji, jak i bardzo wygodne buty na lata. Kolejną marką odzieżową wartą uwagi, jest Elementy. Do wykonania odzieży wykonują organiczną bawełnę oraz tkaniny pozyskane z celulozy drzewnej. Jest ekologicznie i pięknie zarazem.

 

Polacy lubią kupować polskie produkty, i to nie tylko ze względu na przywiązanie do własnego kraju. Lokalny patriotyzm z tym raczej nic wspólnego. Polskie produkty, bez względu na to, czy spożywcze, odzieżowe czy kosmetyczne, na tle innych krajów wyróżniają się wciąż wysokim gatunkiem oraz klasą. I to właśnie za to, cenimy je najbardziej. Na szczęście, zarówno w modzie jak i jedzeniu, coraz częściej stawiamy nie na ilość, ale na najwyższą jakość. I wszystkim nam to wychodzi na zdrowie.