Jedzenie mięsa ma swoich przeciwników oraz zagorzałych zwolenników. Zdania są podzielone i duży wpływ na to ma napływ gorszej jakości mięsa czy moda na bycie wegetarianinem. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z jednej kwestii – jedzenie mięsa to samo zdrowie! Poznaj 5 powodów, dlaczego warto jeść mięso.

Źródło żelaza

Mięso jest źródłem żelaza, które z kolei jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kiedy występuje u nas niedobór żelaza, to znacznie częściej chorujemy. Do tego mamy trudności związane z koncentracją, szybciej odczuwamy zmęczenie oraz borykamy się z niedokrwistością. Dlatego tak ważne staje się regularne jedzenie mięsa. Zalecana ilość to 200 g w ciągu dnia i ok. 1-3 razy w tygodniu. W szczególności warto spożywać wołowinę, gdyż ma największą zawartość żelaza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żelazo pochodzenia zwierzęcego wchłania się znacznie lepiej niż te pochodzenia roślinnego. Jednak faktycznie znakomitym rozwiązaniem będzie połączenie żelaza pochodzenia roślinnego ze zwierzęcym. Dlatego właśnie tak popularne stało się jedzenie mięsa z warzywami zielonymi czy strączkowymi, np. kurczaka ze szpinakiem czy z buraczkami.

Gwarantuje sporo białka

Jedząc mięso, zapewniasz swojemu organizmowi niezbędną ilość białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W końcu to właśnie białko bierze udział we wszystkich procesach życiowych i staje się materiałem budulcowym. Szczególnie warto sięgnąć po chude mięso, np. po kurczaka, gdyż zawiera ono najwięcej białka. W mięsie znajduje się ok. 15-20% białka, co często gwarantuje połowę zapotrzebowania na białko w ciągu dnia. Podobnie, jak w przypadku żelaza – ludzki organizm znacznie lepiej przyswaja białko zwierzęce niż roślinne.

Zawiera wiele wartościowych składników odżywczych

Poza tym warto zwrócić również uwagę na to, że jedząc wysokiej jakości mięso, możesz zaopatrzyć swój organizm w szereg różnych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania, składników. W dodatku wiele związków jest dostępna jedynie w mięsie, a nie w produktach roślinnych. W szczególności mowa tutaj o witaminie B12.  Zapewnia równowagę psychiczną, wspomaga produkcję krwi czy wspiera pracę mięśni, mózgu oraz wątroby. Jednak oprócz tego mięso jest też źródłem kreatyny, witaminy D3, karnozyny, DHA czy tauryny. Poza tym podczas jedzenia mięsa dostarczasz do swojego organizmu także inne bardzo ważne wartości odżywcze. Takie jak cynk czy też witaminy z grupy B – w tym m.in. witaminę B1 i B2. Jest ono także źródłem witaminy A czy też niacyny.

Pomoc w odchudzaniu

Co ciekawe jedzenie mięsa sprawia również, że czujemy się szybciej nasyceni oraz w naturalny sposób zmniejsza się nasz apetyt. Tym samym znacznie mniej podjadamy między posiłkami, co jest niezwykle ważne m.in. kiedy chcesz zadbać o swoją sylwetkę czy stracić kilka zbędnych kilogramów.

Jeśli chodzi o odchudzanie, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre produkty podnoszą poziom cukru we krwi po ich spożyciu i powodują w ten sposób napady głodu. Jak można się domyślić, to znacząco utrudnia przestrzeganie zdrowej diety i kontrolowanie spożywanej liczby kalorii. Na szczęście jedząc mięso, nie trzeba się o tym przejmować, gdyż nie podnosi ono poziomu cukru we krwi. Przy okazji zatem spowoduje, iż będziesz mógł skutecznie kontrolować poziom tkanki tłuszczowej, co przecież jest kluczowe podczas odchudzania.

Jedząc wysokiej jakości mięso, które zostało przy tym odpowiednio przyrządzone, zyskujesz pewność, że dostarczysz do swojego organizmu wartościowe produkty. A przy okazji zyskasz energię. Pozbędziesz się zatem problemu związanego z tym, że zaraz po zjedzonym obiedzie, np. składającym się z makaronu, będziesz ociężały czy wzdęty, ale przy tym wszystkim już po kilkunastu minutach poczujesz chęć zjedzenia czegoś jeszcze. Dlatego koniecznie nie rezygnuj z mięsa, kiedy rozpoczynasz odchudzanie.

Jesteśmy przystosowani do jedzenia mięsa

Wiesz, dlaczego jeszcze warto jeść mięso? Bo tak naprawdę nasz organizm został do tego przystosowany. Sięgnęliśmy po produkty roślinne dopiero wtedy, gdy ilość dostępnego miejsca znacząco się zmniejszyła. Zatem, aby przetrwać, musieliśmy zdecydować się na rozszerzenie swojej diety o zamienniki dla mięsa. Można powiedzieć, że człowiek jest genetycznie przystosowany do jedzenia mięsa i to one pozwala mu dostarczać tak wiele niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Jakie warto jeść mięso?

Kluczową sprawą jest również to, aby wiedzieć, które mięso wybierać, a jakie lepiej ograniczyć. Przede wszystkim zwróć uwagę na jego jakość i świeżość. Poza tym musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżniamy dwa rodzaje mięs – białe (kurczak, indyk, królik, cielęcina, indyk) oraz czerwone (konina, mięso z kaczek i gęsi, wołowina, wieprzowina, baranina). Mięso białe zawiera mniejszą ilość tłuszczu oraz kalorii, przez co powinno być częściej wybierane niż mięso czerwone. Oczywiście dobrym pomysłem jest też sięganie po mięso czerwone, które po prostu jest znacznie chudsze, np. po schab środkowy czy polędwicę wołową.