Zero waste to podejście, zgodnie z którym nic nie powinno się marnować. Można je zastosować w wielu aspektach życia, jednak najlepiej jest chyba widoczne w kuchni. Marnowanie jedzenia to olbrzymi problem na całym świecie. Według szacunków Caritas Polska pochodzących jeszcze sprzed pandemii, w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, z czego blisko połowa w gospodarstwach domowych. Najczęściej na śmietnik trafiają produkty przeterminowane, ale także takie, których po prostu mamy za dużo lub nie odpowiada nam ich jakość. Konsekwencje takiej sytuacji są bardzo rozległe. Przede wszystkim to nieekologiczne i nieekonomiczne.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest właśnie podejście zero waste. Wprowadzając je do swojej kuchni, możesz zyskać naprawdę wiele. Przede wszystkim odetchnie Twój portfel, bo mniej wyrzucanego jedzenia to po prostu mniej wyrzuconych pieniędzy. Będziesz działać pro ekologicznie, także dlatego, że będziesz produkować mniej śmieci. Prawdopodobnie zyska także Twoje zdrowie, gdyż kuchnia zero waste opiera się w dużej mierze na lokalnych produktach wysokiej jakości. A bonusem może okazać się urozmaicenie Twojego jadłospisu. Przepisy zero waste dają pole do popisu. Chcesz wiedzieć, jak nie marnować jedzenia?

Sprawdź nasze 7 sposobów, jak prowadzić kuchnię zero waste

Planowanie

Dobra organizacja to podstawa. Jeśli nie chcesz wyrzucać jedzenia, zastanów się dobrze, czego faktycznie potrzebujesz. Zanim wybierzesz się na zakupy, zaplanuj jadłospis. Sprawdź szafki kuchenne i kup tylko to, czego aktualnie brakuje. Koniecznie zrób także listę zakupów. Nie poddawaj się promocjom na produkty, których w danym momencie nie masz w planach. A jeśli nie możesz się powstrzymać i oferta wydaje Ci się aż tak atrakcyjna, dobrze sprawdź datę ważności na opakowaniach. Na kolejnych zakupach uwzględnij nadmiarowe opakowania.

Mało, ale często

Złota zasada kuchni zero waste to robienie małych zakupów, ale częściej. Dzięki temu będziesz mieć stały dostęp do świeżych produktów. Co więcej, unikniesz sytuacji, w której nie zdążysz czegoś zjeść, zanim się zepsuje.

Lokalne zakupy

Kupuj lokalnie. Co to ma wspólnego z kuchnią zero waste, zapytasz? Przede wszystkim kupując u lokalnych producentów, możesz mieć większą pewność, że jest to żywność wysokiej jakości. Produkty pochodzące z odległych części świata docierają do Ciebie często po bardzo długiej podróży. Podczas niej są narażone na przechowywanie w nieodpowiednich warunkach, a przez to na szybsze zepsucie. Natomiast lokalny producent czy dostawca może dostarczyć Ci możliwie najświeższe produkty, które wykorzystasz w odpowiednim dla siebie momencie.

Data minimalnej trwałości a data przydatności do spożycia

Te dwa terminy, które potocznie nazywamy jednakowo „datą ważności”, mają jednak odmienne znaczenie. Warto je rozróżniać, jeśli nie chcesz wyrzucać jedzenia, które tak naprawdę jest jeszcze dobre do spożycia. Data minimalnej trwałości (wyrażony słowami: „najlepiej spożyć przed / przed końcem”) to wskaźnik jakości, mówiący o tym, że produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości, wygląd, smak oraz zapach do podanej daty, zaś po tej dacie cechy te mogą być mniej intensywne. Dotyczy to głównie produktów suchych jak kasze, mąki czy makarony. Natomiast termin przydatności do spożycia (wyrażony słowami: „należy spożyć do”) to wskaźnik bezpieczeństwa dla łatwo psujących się produktów. Po wskazanym terminie produkt nie powinien być spożywany ze względu na możliwość rozwoju drobnoustrojów.

Przechowywanie

Kiedy już weźmiesz się za gotowanie, staraj się przygotować takie porcje, które faktycznie jesteś w stanie zjeść na bieżąco. Jeśli lubisz gotować większe ilości jedzenia na raz, naucz się, jak je przechować, aby dłużej było świeże. Doskonałym sposobem jest mrożenie lub wekowanie gotowych potraw. Dzięki temu nie będziesz musiał jeść kilka razy z rzędu tej samej potrawy, a jednocześnie nie wyrzucisz nadmiaru, który Ci został.

Dzielenie się

Innym sposobem na niemarnowanie jedzenia jest po prostu dzielenie się nim. Jeśli zdarzy Ci się ugotować zbyt dużo, zaproponuj potrawę znajomym czy sąsiadom. Jest też coraz więcej organizacji, które wpierają tzw. foodsharing, w tym społeczne kuchnie i jadłodajnie. Może z nich korzystać każdy, w tym osoby potrzebujące.

Wykorzystanie resztek

Jeśli coś nadaje się jeszcze do spożycia, nie wyrzucaj, tylko zastanów się, co możesz z tego przygotować. Nadmiar warzyw może posłużyć jako baza zupy jarzynowej, nadmiar owoców będzie świetnym dodatkiem do ciasta lub kompotu. Jedne i drugie możesz dodać do wszelkiego rodzaju placków. Nie wyrzucaj jadalnych liści warzyw, tylko zrób z nich pesto. Kuchnia zero waste to prawdziwe pole do popisu dla wszystkich, którzy lubią eksperymenty kulinarne. Odnajdą się w niej także Ci, lubiący proste rozwiązania. Dania z resztek nie wymagają specjalnych przygotowań i zakupów, ponieważ wykorzystujesz tylko to, co masz pod ręką.