Wekowanie to jeden z najprostszych sposobów na pasteryzację żywności domowymi sposobami. Dzięki temu naprawdę skutecznie zachowasz świeży smak wielu produktów lub dań. Poza tym uchronisz żywność przed zepsuciem. Sprawdź, jak samodzielnie możesz zacząć wekować jedzenie.

Na czym polega wekowanie?

Wekowanie opiera się na pasteryzacji żywności, czyli jej konserwacji z wykorzystaniem wysokich temperatur. W ten sposób możesz skutecznie zwalczyć drobnoustroje, które są odpowiedzialne za procesy psucia się jedzenia. Jednak najważniejsze jest to, że możesz samodzielnie pasteryzować żywność w domowych warunkach. W tym celu wykorzystaj proste słoiki typu twist – zostały wynalezione przez Johanna Wecka i tak powstał termin „wekowanie”. Do dyspozycji masz też szklane butelki lub słoiki ze specjalnymi gumkami.

Jeszcze przed przystąpieniem do wekowania dokładnie sprawdź, czy naczynia są szczelne, aby nie przedostało się tam powietrze lub drobnoustroje. Poza tym wyparz wszystkie elementy i dokładnie je wysusz.

Wekowanie słoików w garnku

Bez wątpienia najczęściej wybierane jest wekowanie słoików w garnku. W tym celu potrzebne Ci będzie duże i dość wysokie naczynie, które pomieści kilka słoików – w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą.

Wekowanie w garnku zacznij od umieszczenia żywności w słoikach, a następnie szczelnie je zakręć. Pamiętaj o tym, żeby na dnie garnka położyć czystą ściereczkę i dopiero na niej umieścić słoiki. Następnie wlej gorącą wodę do poziomu zakrętek, poczekaj, aż będzie wrzeć i gotuj przez przynajmniej 20 minut.

Gdy pasteryzacja w garnku dobiegnie końca, to wyciągnij słoiki oraz ustaw je do góry dnem. Najlepiej, jeśli będą stały w ten sposób przez całą dobę. Później możesz łatwo sprawdzić, czy wekowanie się powiodło – świadczy o tym wklęsłe wieczko.

Wekowanie w zmywarce

Nie masz w swojej kuchni wystarczającego garnka, żeby pomieścić wszystkie słoiki? W takim razie skorzystaj z mniej znanej metody wekowania, czyli ze zmywarki. Wystarczy, że nastawiasz urządzenie na 70-85 st. C, a następnie włączysz cykl myjący. Oczywiście nie możesz dodawać żadnych środków myjących. Później ułóż słoiki do góry nogami i włącz zmywarkę. Po upływie wyznaczonego czasu poczekaj, aż słoiki nieco ostygną, a potem odstaw na dobę w zacienionym miejscu i sprawdź, czy wieczka są wklęsłe.

Wekowanie na sucho w piekarniku

Możesz wekować żywność nie tylko z wykorzystaniem ciepłej wody, ale również na sucho. W takim przypadku niezastąpiony jest piekarnik. Przyda Ci się wtedy duża blaszka wyłożona czystą szmatką. Następnie ułóż na niej słoiki – w taki sposób, aby się nie stykały. Temperaturę nastaw na 120-130 st. C. Musi być wyższa w porównaniu do wekowania w garnku lub zmywarce, ponieważ naczynia potrzebują więcej czasu, żeby się nagrzać, gdy nie ma tam wody.

Najlepiej, jeśli będziesz pasteryzować żywność w piekarniku przez przynajmniej 30 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik, ale pozostaw w nim słoiki na następne 30 minut. Gdy naczynia już ostygną, możesz je wyciągnąć, ustawić do góry dnem w zacienionym miejscu na 24 godziny, a później sprawdzić, czy mają wklęsłe wieczka.

Najważniejsze zasady wekowania

  • Mocno zakręć słoik, zanim włożysz go do garnka, zmywarki lub piekarnika.
  • Do wyparzonego słoika wkładaj gorącą żywność.
  • Możesz wykorzystać mikrofalówkę do sterylizowania naczyń.
  • Czas pasteryzacji powinieneś liczyć od momentu zagotowania wody.
  • Większe słoiki mogą potrzebować dłuższego czasu pasteryzacji – nawet 30 minut.
  • Małe słoiki wystarczy wekować przez 15-20 minut.
  • Woda w garnku powinna sięgać maksymalnie do ¾ wysokości słoików.
  • Żywność nie powinna sięgać do nakrętki – zawsze musi zostać wolna przestrzeń u góry słoika, najlepiej ok. 2 cm.
  • Słoiki nie mogą stykać się ze sobą i być ułożone bezpośrednio na dnie garnka lub na blaszce.
  • Podczas wekowania w piekarniku, zamiast ściereczki możesz wykorzystać papier do pieczenia.
  • Po wekowaniu zawsze ustawiaj słoiki do góry dnem.
  • Powodzenie wekowania rozpoznasz po wklęsłej nakrętce.

Co można wekować w słoiku?

Wekowanie jest bardzo uniwersalne, dzięki czemu możesz w ten sposób pasteryzować wiele potraw. Oczywiście najpopularniejsze są dżemy i przetwory warzywne, ale nie musisz ograniczać się jedynie do standardowych rozwiązań. Możesz z wyprzedzeniem zaplanować swój jadłospis i w ten sposób przygotować jedzenie na kilka tygodni. Tym bardziej że w słoikach zawekujesz:

  • zupy, sosy i przetwory – bez problemu zamkniesz w ten sposób ulubione zupy, kremy, sosy do makaronu lub mięsa, purée z dyni, gulasze warzywne itp., a wtedy wystarczy, że szybko przygotujesz półprodukty i masz gotowy pełnowartościowy obiad;
  • bigos – wekowanie to dobry sposób na pasteryzację bigosu, dzięki czemu nie zmarnujesz tego pysznego dania, a tym samym nawet po kilku miesiącach będziesz cieszyć się smakiem bigosu;
  • ryba po grecku – możesz pasteryzować dania, które zostały po świętach, a wtedy wystarczy, że najpierw podgrzejesz rybę po grecku lub umieścisz ją w słoikach od razu po ugotowaniu.