Schabowy od pokoleń tradycyjnie gości u wielu rodzin podczas niedzielnych obiadów. Obok bigosu, pierogów czy kiełbasy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw, wyróżniających polską kuchnię. Poznaj historię słynnego schabowego, a także sposoby, jak uzyskać ten idealny kotlet schabowy.
Historia schabowego
Czy ktokolwiek wyobraża sobie polską kuchnię bez schabowego? Zdecydowanie nie jest to takie proste. Jednak jak się okazuje nie gości on na naszych talerzach znowu aż tak długo. Kiedy cofniemy się o kilka wieków, na pewno nie znajdziemy schabowego na talerzach sarmatów czy też osiemnastowiecznych Polaków.
Tak naprawdę miłość do schabowego rozpoczęła się w XIX wieku i wiele wskazuje na to, że miał być on odpowiedzią na modnego wówczas panierowanego sznycla wiedeńskiego. Trzeba przyznać jednak, że na samym początku schabowy nie wzbudzał zbyt dużego zainteresowania i uznawany był za niezdrowy. Musiało minąć ok. stu lat, żeby na dobre rozpoczęła się jego popularność. Wszystko zmieniło się po zakończeniu II wojny światowej, gdyż właśnie w tym czasie w Polsce znacząco wzrosła hodowla trzody chlewnej. Polska stała się dzięki temu jednym z czołowych rynków mięsa wieprzowego w Europie. Schabowy był też symbolem peerelowskiej polskiej kuchni.
Dlaczego tak bardzo kochamy schabowego?
Według badań CBOS aż 79% Polaków deklaruje, że kuchnia polska jest ich ulubioną. Te same badania wskazują, że statystyczny Polak w ciągu roku zjada aż 42,5 kg wieprzowiny. Zresztą jak można się domyślić, w większości schabowy nabija tę statystykę. Dlaczego nasze uwielbienie względem tej potrawy jest tak wielkie, że nawet na wakacjach i to często także tych za granicą koniecznie prosimy o kotlet na obiad?
Sentyment
Skoro nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie z taką przyjemnością siadali do stołu, aby zajadać się wspólnie kotletem schabowym, to dziś patrzymy na to danie także pod pryzmatem sentymentu. Podczas jedzenia czujemy się znów, jak na obiedzie u mamy czy ukochanej babci. Sam smak schabowego często kojarzony jest z bezpieczeństwem i dziecięcą beztroską.
Wiele pożytku dla zdrowia
Wbrew temu, co mówią wegetarianie, mięso wieprzowe ma także wiele wartości odżywczych, które warto docenić. Z jednej strony podczas jedzenia schabowego dostarczasz swojemu organizmowi sporą dawkę żelaza, białka czy witamin z grupy B. W szczególności warto zwrócić uwagę na to, że żelazo i białko, pochodzenia zwierzęcego są znacznie lepiej przyswajalne niż te pochodzenia roślinnego.
Problemowa jest często sama panierka, jednak czy to musi być powód, aby rezygnować z kotleta? Oczywiście, że nie! Po prostu znajdź ciekawy zamiennik dla bułki tartej, np. otręby, siemię lniane czy płatki owsiane.
Jest tani i łatwo dostępny
Mięso wieprzowe jest powszechnie dostępne w sklepach oraz w barach czy w restauracjach. Jego popularność wiąże się w dużej mierze z tym, że jest po prostu dość tanie. Sprawia to, że mogą sobie na nie pozwolić zarówno osoby mniej, jak i bardziej zamożne.
Łatwy do przygotowania
Nie da się ukryć, że samo przygotowanie kotleta schabowego nie zajmuje dużo czasu. Oczywiście w dużej mierze zależy to od ilości schabowych, które chcemy zrobić. Jednak samo przygotowanie mięsa, a później smażenie go nie jest skomplikowane i zdecydowanie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić.
Jak wykonać idealny kotlet schabowy?
Skoro już wiesz, jak schabowy pojawił się na polskim stole oraz rozumiesz, dlaczego jest tak ceniony w naszym kraju, to teraz czas poznać przepis na idealnego schabowego. Przy czym musimy podkreślić, że w wielu domach od pokoleń przekazywane są przepisy, które nawet bardzo znacząco odbiegają od tych powszechnie znanych. Być może właśnie w tym tkwi prawdziwy fenomen kotleta schabowego – ma miliony odsłon, ale zawsze perfekcyjny smak.
Przepis na kotlet schabowy
- Tradycyjnie kotlet schabowy powinien być smażony na smalcu. Jednak dziś coraz częściej wykorzystuje się do tego margarynę, masło czy różne oleje, np. kokosowy.
- Kiedy zależy nam na tym, żeby schabowy był miękki i niemal rozpływał się w ustach, zamocz wcześniej mięso w mleku i trzymać je tak przez kilka minut.
- Następnie należy „rozbić” mięso. Dzięki temu kotlety będą bardziej miękkie, soczyste i nie tak grube, aby jedzenie ich było czystą poezją.
- Następnie warto już na tym etapie przyprawić mięso – np. solą i pieprzem.
- Kolejnym krokiem jest panierowanie – obtocz mięsa najpierw w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej. Na koniec możesz też ponownie przyprawić kotleta.
- Ostatnim krokiem jest smażenie – wcześniej należy dobrze rozgrzać tłuszcz. Kiedy kotlet będzie już złocisty i pysznie pachnący trzeba go ściągnąć z patelni. Poczekaj aż lekko ostygnie i ze smakiem zjedz.
Schabowy to ponadczasowa potrawa, która zapewne przez wiele kolejnych pokoleń będzie nadal regularnie królowała na niedzielnych obiadach. Zresztą, jeśli zamierzasz otworzyć restaurację, to koniecznie postaw na ten pewniak, który bez dwóch zdań przyciągnie wiernych smakoszy polskiej kuchni.