Nie od dziś mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Daje nam ono energię, która często musi wystarczyć na wiele godzin. I nie chodzi tu tylko o siłę czysto fizyczną. Wartościowe śniadanie to także paliwo dla mózgu. Dzięki niemu szybciej się rozbudzamy, wzmagamy koncentrację i uwagę, mamy siłę na rozwiązywanie zadań i mierzenie się z nowymi zagadnieniami. Tak samo jest w przypadku naszych dzieci w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to, co zjedzą w trakcie nauki. Sprawdź, jak przygotować pożywne śniadanie do szkoły, które Twoje dziecko zje ze smakiem.

Niechciane kanapki

Chyba każdy rodzic zna historie o niechcianych, zapomnianych kanapkach znajdowanych na dnie plecaka po tygodniu. Jako dorośli wiemy już, że śniadanie ma znaczenie, ale jak przekonać do tego nasze dzieci? Skoro Twoje dziecko nie zjadło tego, co mu przygotowałeś, to pewnie zastanawiasz się, jak zaspokoiło głód przez wiele godzin w szkole? Chrupki, batoniki, ciastka… Co zrobić, żeby drugie śniadanie od rodziców było bardziej atrakcyjne?

Pora na zmiany! Wiemy, że można przygotować dzieciom takie śniadanie do szkoły, którego nie tylko nie zostawią, ale zjedzą z przyjemnością i pochwalą się nim przyjaciołom z klasy.

5 rad jak przygotować śniadanie do szkoły

1. Rozmawiaj z dzieckiem o jedzeniu i ulubionych smakach. Próbujcie wspólnie nowych potraw. Im więcej będziesz wiedzieć o upodobaniach swojej pociechy, tym większa szansa, że trafisz z propozycją drugiego śniadania. 

2. Konsultuj z dzieckiem zawartość śniadaniówki. Nie upieraj się przy produktach, których nie lubi. Możesz być pewny, że dziecko i tak ich nie zje, a Ty niepotrzebnie się napracujesz. Bierz pod uwagę jego zdanie.

3. Zadbaj o sposób podania. Pamiętaj, że jemy także oczami. Wybierz razem z dzieckiem fajną śniadaniówkę. Takie wielorazowe pudełko to znacznie bardziej ekologiczne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie niż jednorazowe foliowe woreczki.

4. Wybieraj składniki sezonowe i lokalne produkty. To gwarancja wysokiej jakości, ale też pysznego smaku. A przecież jedzenie ma być także przyjemnością!

5. Urozmaicaj przygotowywane posiłki. Każdy będzie miał na dłuższą metę dosyć kanapek, jeśli będzie jadł je codziennie. Sprawdź nasze propozycje, które są proste w przygotowaniu, a mogą stać się ciekawą alternatywą dla typowego drugiego śniadania.

Cztery pory roku w śniadaniówce

Jesień

Zamiast zwykłych kanapek przygotujcie razem wytrawne muffiny. Z powodzeniem możecie to zrobić wspólnie poprzedniego dnia. Są przepyszne na ciepło, ale świetnie sprawdzają się też na zimno. Przygotuj podstawowe ciasto i dodaj do niego odrobinę żółtego sera, kawałki ulubionej kiełbasy i drobno pokrojone warzywa. Teraz tylko chwila w piekarniku i gotowe. To doskonałe pole do eksperymentów ze smakami. Możecie stworzyć naprawdę oryginalne połączenia. Liczba możliwości jest tu nieskończona.

Zima

Kiedy za oknem szaro warto zadbać o kolory choćby na talerzu. To także okres, kiedy szczególnie odczuwalny jest brak słońca i witamin. Zadbaj zatem o to, aby w śniadaniówce było ich jak najwięcej. Świetną opcją będą rollsy przygotowane z tortilli. Gotowy placek posmaruj pożywnym, dojrzałym awokado i serkiem śmietankowym. Dołóż ulubioną wędlinę i warzywa, zawiń i pokrój w niewielkie kawałki. To smaczna i pożywna przekąska, którą dziecko może się cieszyć cały dzień.

Wiosna

Świat powoli budzi się do życia, a w sklepach pojawiają się pierwsze nowalijki. Będą doskonałymi dodatkami do wiosennych omletów. To danie świetnie sprawdza się także na zimno. Do jajek dodaj szczypior, pokrojone pomidory oraz szynkę lub boczek. Z gotowego omletu możesz wyciąć dowolne kształty, co dzieci z pewnością docenią. Możesz także zwinąć go w rulon i pokroić podobnie jak tortillę. A może wymyślicie własny sposób podania?

Lato

Koniec szkoły wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze zdrowych i smacznych przyzwyczajeń. Nie zmieniajcie zatem rytuałów i przygotowujcie smakowite drugie śniadania także latem. Jest cieplej, więc możecie postawić na lżejsze przekąski. Okres wakacji oznacza także zwykle większą swobodę i znacznie więcej czasu. To świetna okazja, żeby pozwolić dzieciom na większą samodzielność w kuchni. Podczas wyjazdów kupujcie u lokalnych producentów i rolników. Wspólnie przygotujcie półmisek z serami, wędlinami i warzywami i próbujcie wszystkich po kolei. Takie śniadanie będzie nie tylko przyjemnym, ale także bardzo rozwijającym doświadczeniem dla całej rodziny.

Nie tylko do szkoły

Pamiętaj, że regularne i pełnowartościowe posiłki są ważne nie tylko dla rozwoju dzieci. Jako osoby dorosłe także powinniśmy dbać o naszą codzienną dietę. Niezależnie od tego, czy zjadasz pierwszy posiłek przed rozpoczęciem pracy, czy w ramach przerwy, możesz skorzystać z naszych propozycji. Są proste i szybkie w przygotowaniu, a przede wszystkim smaczne i pożywne, niezależnie od wieku.