Postanowienia noworoczne to tradycja. Początek nowego roku znany jest wszystkim, jako czas postanowień i założeń na najbliższe dwanaście miesięcy. Wiele osób tworzy różnego rodzaju listy i spisy, które mają pomóc w realizacji marzeń. Czy takie działania mają sens i przynoszą efekty? Jak postanowienia noworoczne wyglądają od kuchni?

Lista marzeń

Początki sprzyjają planowaniu zmian. Nowy tydzień, miesiąc czy rok to doskonały moment na podejmowanie nowych wyzwań. Tworzymy listy marzeń do spełnienia i założeń do realizacji. Nie bez powodu mówimy, że „od poniedziałku” zaczniemy coś robić. Podobnie jest z nowym rokiem. Na portalach internetowych można znaleźć nawet gotowe listy postanowień, jeśli ktoś nie ma pomysłu na własne. Są tam propozycje takie, jak próba schudnięcia, zdrowsze życie, więcej czasu dla przyjaciół czy znalezienie nowego hobby. Obiecujemy sobie, że będziemy szczęśliwsi, bardziej wypoczęci i zdrowsi. Pełni optymizmu, jakim napawa zwykle nowy początek wierzymy, że tym razem nasze marzenia się spełnią. Niestety później przychodzi szara codzienność i realizacja postanowień schodzi na dalszy plan.

Niezrealizowane postanowienia

Okazuje się, że postanowienia noworoczne są przez nas dość rzadko realizowane. Niektóre badania wskazują, że zaledwie 8% ludzi osiąga swoje cele wyznaczone na nowy rok. Może to wynikać z bardzo wielu przyczyn. Przede wszystkim, tworząc listy, mamy zwykle bardzo optymistyczne wyobrażenie siebie i swoich możliwości. Po okresie świątecznym zapominamy o tym, jak wygląda nasza codzienność. Nie bierzemy pod uwagę swoich możliwości czasowych, zmęczenia czy wypadków losowych, które mogą nam uniemożliwić realizację postanowień. Co zatem zrobić, by nasze marzenia na nowy rok miały szansę na spełnienie?

Jak zrealizować postanowienia noworoczne

Aby uniknąć sytuacji, w której na koniec roku odkryjesz, że nie udało Ci się zrealizować Twoich planów, warto zastosować kilka prostych trików. Każdy z nich wesprze Cię nie tylko w tworzeniu listy celów, ale także w ich osiąganiu. Pamiętaj, że te porady dotyczą nie tylko postanowień noworocznych, ale realizacji wszelkiego rodzaju założeń, które chciałbyś wcielić w życie.

Stwórz listę

Przede wszystkim zapisz wszystkie swoje cele, a listę zachowaj na przyszłość. Dzięki temu będziesz mógł do niej wracać w dowolnym momencie i przypomnieć sobie, co było dla Ciebie ważne na początku roku. Pamiętaj, że niektóre Twoje cele mogą z czasem ulec zmianie. Warto weryfikować Twoją listę postanowień noworocznych i aktualizować ją w miarę potrzeby, aby nie tracić czasu i energii na założenia, które straciły już dla Ciebie na znaczeniu.

Wybieraj realne cele

Tworząc listę postanowień noworocznych staraj się wybierać cele, które faktycznie mają szansę zostać przez Ciebie zrealizowane. Oczywiście cudownie byłoby nie mieć ograniczeń i móc wybrać się w podróż do gwiazd, jednak wiadomo, że w większości wypadków takie plany nie mają szansy się ziścić. To zaś może skutkować dużą frustracją i zniechęceniem do realizacji jakichkolwiek założeń. Dlatego staraj się wybierać z postanowień te, które są osiągalne, realne. Dobrze jeśli są także mierzalne i konkretne.

Pisz konkretami

Spisując listę celów na nowy rok, zwróć uwagę, aby była ona jak najbardziej konkretna. Zamiast pisać, że będziesz spędzać więcej czasu z rodziną, napisz dokładnie ile czasu i w jaki dni zamierzasz poświęcać bliskim. Zamiast pisać, że zrealizujesz swoje kulinarne marzenie, opisz dokładnie co chciałbyś zjeść lub samodzielnie ugotować i zastanów się, jak możesz dopiąć swego. Im bardziej konkretne będą Twoje marzenia, tym większą będziesz miał szansę na ich realizację.

Wybierz najważniejsze

Tworząc jakąkolwiek listę zadań warto nadać im określony priorytet. Wybierz zatem te, które są dla Ciebie najważniejsze i staraj się skupić właśnie na nich. Pozostałe realizuj w drugiej kolejności. Nie zapominaj o nich, jednak w razie wątpliwości, czym się zająć miej przed oczyma cele, które są dla Ciebie najistotniejsze. Długa lista może zniechęcić do podjęcia jakiegokolwiek działania.

Wyznacz terminy

Aby pomóc sobie w realizacji noworocznych celów, możesz do listy zadań dopisać terminy, w których chciałbyś je wykonać. Dzięki temu stworzysz od razu plan działania i będziesz wiedział, co po kolei robić. Co więcej, każde z działań możesz podzielić na etapy i mniejsze kroki, co znacznie ułatwi Ci pracę nad nimi. Zamiast planować od razu organizację wystawnej kolacji dla 20 osób, zaplanuj spotkania na kawę z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.

Noworoczne postanowienia w kuchni

Jeśli jesteś na etapie tworzenia swojej listy postanowień noworocznych i szukasz inspiracji, to mamy dla Ciebie kilka kuchennych propozycji. To działania, które nie będą wymagać od Ciebie wielkich nakładów pracy czy czasu, a przyniosą bardzo zauważalne i pozytywne zmiany nie tylko w Twojej kuchni, ale także w portfelu i samopoczuciu.

Po pierwsze spróbuj nie wyrzucać jedzenia. Nie będziemy Cię od razu namawiać na prowadzenie kuchni zero waste, ale możesz zrobić pierwszy krok w jej kierunku. Planuj zakupy, szukaj sposobów na wykorzystanie resztek, naucz się wekować i mrozić potrawy na później. To działanie o charakterze ekologicznym, ale i ekonomicznych – odczuje je także Twój portfel.

Po drugie eksperymentuj w kuchni. Pozwól sobie od czasu do czasu na małe szaleństwo. Wypróbuj nowy przepis lub skorzystaj ze składników, których wcześniej nie znałeś. Poznawanie nowych smaków rozwija, pomaga lepiej poznać siebie i sprawia naprawdę dużo przyjemności.

A jeśli wystarczy Ci energii i czasu zachęcamy, abyś w najbliższym roku zrealizował jedno ze swoich kulinarnych marzeń. Może będzie to kurs gotowania lub wizyta w konkretnej restauracji. A może chciałbyś urządzić wieczór z przyjaciółmi, podczas którego wspólnie przyrządzicie jakieś smaczne dania? Trzymamy kciuki, za realizację każdego z Twoich postanowień!