Podlasie to wyjątkowo ciekawy region Polski. Bliskość natury, niespotykana w innych częściach kraju mieszanka kultur i religii, doskonała kuchnia i ciekawa historia sprawiają, że to miejsce, które warto odwiedzić i spędzić tu choć kilka dni. Sprawdź, co warto wiedzieć o Podlasiu i jakich atrakcji nie można przeoczyć w tym regionie.

Podlaska natura

Błogie lato nad Biebrzą, wśród bocianów brodzących w szuwarach. Jesienne spotkanie z żubrami w Puszczy Białowieskiej. A może wiosenny spacer przez nadnarwiańskie lasy? Podlaski region słynie z tego, jak wiele możliwości obcowania z naturą daje. Tylko w tej części Polski znajdują się aż cztery parki narodowe, w tym jeden największy i jeden najstarszy w kraju. Są to: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy. Przepiękne krajobrazy, bliskość natury, możliwość obserwacji dzikich zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku czynią z Podlasia doskonałe miejsce na wypady o każdej porze roku. To świetne miejsce zarówno dla fanów spacerów, jak i jazdy na rowerze. Odnajdą się tu rodziny z dziećmi, i zapaleni sportowcy. Atrakcji na łonie natury jest tu naprawdę dużo.

Region Podlasie – podwójne święta

Na Podlasiu niektóre święta obchodzone są dwa razy, najpierw w obrządku katolickim, a następnie prawosławnym. Podlasie zamieszkuje bowiem najwięcej, w skali kraju, wyznawców religii prawosławnej. W Białymstoku stanowią aż 30% wszystkich mieszkańców miasta. Istnieje tu 12 parafii tego wyznania. Różnice w terminach obchodzenia niektórych świąt wynikają ze stosowania w obu religiach innych kalendarzy. Daty świąt prawosławnych wyznaczane są według kalendarza juliańskiego, którego opóźnienie względem kalendarza gregoriańskiego (używanego przez katolików) wynosi 13 dni. Z tego też powodu na przykład katolicka Wigilia przypada na 24 grudnia, a prawosławna – 6 stycznia. Będąc na Podlasiu warto zajrzeć do tutejszych świątyń i posłuchać prawosławnych śpiewów. A może będziesz mieć okazję zobaczyć ślub prowadzony w tym obrządku.

Także w tym regionie znajduje się najsłynniejsze w kraju miejsce kultu dla wyznawców prawosławia. To Góra Grabarka, na której znajduje się już ponad 7000 krzyży, a corocznie przybywają nowe. Robi ogromne wrażenie niezależnie od wyznania osób, które się na nią wspinają.

Tatarzy

Województwo podlaskie jest najbardziej zróżnicowane w skali całego kraju pod względem kulturowym i etnicznym. Jak mówią nieoficjalne dane żyje tu około 48 tysięcy Białorusinów i 6 tysięcy Litwinów. Wśród wielu osób różnych wyznań i narodowości wyjątkowe miejsce zajmują także Tatarzy, których mieszka na Podlasiu około pół tysiąca.

Ich historia w tym regionie sięga 1679 roku, kiedy Król Jan III Sobieski nadał tatarskiemu pułkownikowi Samuelowi Murza Krzeczkowskiemu oraz jego żołnierzom, wyludnioną wieś Kruszyniany oraz pobliskie wsie Łużany i Nietupa. Prawdopodobnie stało się tak dlatego, że Samuel Murza Krzeczkowski uratował życie polskiemu władcy podczas bitwy pod Parkanami. W zamian za ziemię, Tatarzy zobowiązali się do służby wojskowej po polskiej stronie w przypadku wojny. To przypieczętowało tatarską obecność na Podlasiu, która trwa do dziś.

Planując podróż po tym regionie warto wybrać się na wycieczkę Szlakiem Tatarskim, który przebiega przez Białystok, Sokółkę, Bohoniki, Krynki, Kruszyniany i Supraśl. Podczas niego koniecznie trzeba zobaczyć piękny drewniany meczet w Kruszynianach i spróbować wyjątkowej kuchni w Tatarskiej Jurcie. Kryszonka, katłama czy manty to tutejsze specjalności, które zachwyciły już wielu smakoszy.

Polski biegun zimna – region Podlasie

W Suwałkach stacja meteorologiczna działa już od 1945 roku, dzięki czemu pomiary są dokładne i systematyczne, a ich analiza szczegółowa. Wiadomo zatem, że to właśnie na Suwalszczyźnie mamy najzimniejsze zimy w Polsce. Średnia temperatura lutego wynosi tam minus 5,6 st. C, podczas gdy w innych rejonach kraju mieści się w przedziale od 1 do 3 st. poniżej zera. Zimy są tu także najdłuższe i trwają aż 120 dni, a na zachodzie Polski są nawet o połowę krócej. Pokrywa śnieżna, utrzymuje się na Podlasiu ponad 100 dni, a na przeciwnym końcu kraju poniżej 50 dni.

Klimatolodzy od dawna głowią się na tą zagadką i próbują wyjaśnić, dlaczego podlaski klimat tak znacząco różni się od reszty kraju. Po pierwsze wynika to ze starcia klimatu oceanicznego z klimatem kontynentalnym. Jego front przebiega dokładnie nad Polską. Wschodnia Polska znajduje się pod silnym wpływem ostrego klimatu kontynentalnego i to szczególnie zimą. Zagadką pozostaje dlaczego latem nie jest to tak wyraźne i Suwalszczyzna pozostaje chłodna także wówczas. Prawdopodobnie odpowiedzią jest odkrycie dokonane w 2010 roku. Podczas wiercenia geologicznego w okolicach Szypliszek, kilkanaście kilometrów od Suwałk, na głębokości ok. 350 m badacze natrafili na epokę lodowcową. Jak to możliwe? Otóż okazuje się, że mimo iż na powierzchni skończyła się ona już około 13 tys. lat temu to w głębi ziemi wciąż trwa i jest tam naprawdę bardzo zimno.

Jeśli nie straszne Ci niskie temperatury to wybierz się koniecznie do wsi Wiżajny, położonej około 30 km od Suwałk. To właśnie tutaj znajduje się polski biegun zimna. Tuż obok, koło Bolci warto odwiedzić drugie oryginalne miejsce, tak zwany trójstyk granic. Stykają się tutaj granice aż trzech państw, Polski, Litwy i Rosji, co zostało oznaczone symbolicznym obeliskiem. Można tu dotrzeć samochodem, ale my polecamy przebiegający tędy rowerowy szlak Green Velo, który jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Podlasie – nasz region z pewnością jest miejscem, które pozytywnie Cię zaskoczy.