Podlasie to wyjątkowy region na mapie Polski, a nawet Europy. Występują tu naprawdę rzadkie gatunki zwierząt i roślin, a specyficzny mikroklimat od lat stanowi zagwozdkę dla meteorologów. Jeśli połączymy to z wyjątkową historią, intrygującą mieszkanką kultur i religii oraz wciąż kultywowanymi tradycjami, otrzymamy miejsce, które naprawdę potrafi zachwycić. Nie bez powodu turyści tak chętnie odwiedzają tę okolicę. Jednocześnie są to obszary, gdzie bez problemu można znaleźć spokojne, odludne miejsca, w których możliwy jest odpoczynek naprawdę blisko natury. Jeśli szukasz takich miejsc, koniecznie przeczytaj gdzie szukać ich na Podlasiu. Jakie są naturalne zasoby Podlasia?
Podlaskie – blisko natury
Ochrona przyrody i środowiska naturalnego w województwie podlaskim obejmuje aż 4 parki narodowe, 3 parki krajobrazowe, 85 rezerwatów przyrody oraz 2051 pomników przyrody. Jeśli więc lubisz bliskość obcowania z przyrodą, to będziesz mieć tutaj naprawdę nieskończenie wiele możliwości.
Parki narodowe
Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska, wraz ze słynnymi żubrami, to chyba najbardziej znany park narodowy w Polski, ale i Europy. Słynie przede wszystkim z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.
Biebrzański Park Narodowy
Ten największy park narodowy w Polsce znajduje się właśnie w Podlaskim. Mowa o Biebrzańskim Parku Narodowym, którego nazwa pochodzi od płynącej tu rzeki, a zarazem od litewskiego słowa określającego bobra – babras, bebrus. Biebrzański Park Narodowy jest ostoją około 290 tys. gatunków ptaków, które można tu obserwować w całkowicie naturalnym środowisku. Jego symbolem jest batalion, ptak występujący dziś jedynie na tutejszych bagnach. Dodatkowo można tu także zobaczyć łosia, sarnę, jelenia, usłyszeć wilka i rysia.
Narwiański Park Narodowy
Ciekawostką Narwiańskiego Parku Narodowego jest Kładka Śliwno-Waniewo. Mierząca ponad 1 km drewniana trasa łączy wsie Waniewo i Śliwno. Mogą korzystać z niej piesi, jak i rowerzyści. Żeby było jeszcze bardziej interesująco, część trasy pokonuje się na platformach pontonowych poruszanych siłą ludzkich mięśni.
Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy jest jednym z największych tego typu obszarów w Polsce. Został on utworzony na obszarze 14 956 hektarów, a jego aktualna powierzchnia wynosi aż 15 089,79 hektarów. W Parku żyją aż 22 gatunki storczyków, na około 50 wszystkich gatunków występujących w Polsce. Można tu spotkać nawet krytycznie zagrożone odmiany, takie jak miodokwiat krzyżowy oraz kukuczka kapturkowata.
Parki krajobrazowe
Suwalski Park Krajobrazowy
Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym tego typu obszarem w kraju. Został utworzony 12 stycznia 1976. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest jezioro Hańcza. To najgłębsze jezioro w Polsce i całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jego najczęściej podawana w literaturze maksymalna głębokość wynosi 108,5 metrów.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
Puszcza Knyszyńska, przez wiele lat pozostawała w cieniu niedalekiej Puszczy Białowieskiej. Doceniono ją stosunkowo niedawno temu i w 1988 roku ustanowiono tu Park Krajobrazowy imienia prof. Witolda Sławińskiego. W momencie powstania był największym parkiem krajobrazowym w kraju. Warto odwiedzić tutejsze lasy i dotrzeć do intrygującego Wierszalina, Silvarium w Poczopku i Arboretum w Leśnej Górze.
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi został utworzony w 1994 r. Obejmuje powierzchnię 7354 hektarów, a w jego skład wchodzi zachowana w naturalnym stanie dolina Narwi i otaczające ją wzniesienia. Wiosenne wody roztopowe zasilają wiele starorzeczy, zakoli, mokradeł i torfowisk w obrębie doliny co sprawia, że ten obszar jest niezwykle cenny. Dlatego utworzono tu dwa rezerwaty: „Kalinowo” i „Wielki Dział”.
Podlaskie – aktywnie
Tak wspaniałe okoliczności przyrody sprzyjają wielu aktywnościom na świeżym powietrzu. Województwo podlaskie oferuje niespotykanie dużo tego typu atrakcji. Poczynając od spacerów po Puszczy Białowieskiej i spotkania z żubrami, przez obserwację ptaków, aż po spływy kajakami czy tratwami. Dla miłośników rowerów przygotowano świetne trasy rowerowe: Podlaski Szlak Bociani, podlaski odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, czy Białowieski Szlak Transgraniczny.
Co więcej, wiele z tych aktywności można połączyć ze zwiedzaniem bardzo interesujących miejsc. Podlaska historia i kultura także obfitują w ciekawostki niespotykane w żadnym innym regionie polski. Dopełnieniem pobytu w okolicy będzie z pewnością Podlaski Szlak Kulinarny, na którym skosztujesz takich miejscowych specjałów, jak ser koryciński, zupa opieńkowa, kartacze, babka ziemniaczana sękacz czy potrawy kuchni tatarskiej – to także naturalne zasoby Podlasia.