Wiele osób na pytanie o ulubiony deser odpowiada: kiełbasa. Kochamy je w Polsce i najchętniej dodawalibyśmy je do każdego dania – przedstawiamy nasze ulubione przepisy na dania z kiełbasami.
Leczo z kiełbasą
Składniki:
- 500 g kiełbasy toruńskiej extra z Zakładu Mięsnego Karol
- 1 duża cukinia lub 2 małe
- 2 papryki (kolor obojętny)
- 2 duże cebule
- 4 duże pomidory
- słoiczek przecieru pomidorowego – 200 g
- 1/4 szklanki oleju lub smalec
- przyprawy: po łyżeczce soli i pieprzu, dwie łyżeczki słodkiej papryki, szczypta chilli
Sposób przygotowania:
Cebulę obieramy i siekamy. Kiełbasę kroimy w cienkie plasterki. Na patelni lub w garnku rozgrzewamy olej albo smalec, dodajemy cebulę i kiełbasę i podsmażamy przez 10-15 minut, a następnie dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i cukinię. Dodajemy przyprawy i wszystko dusimy przez 25 minut. Na koniec dodajemy przecier pomidorowy i obrane i pokrojone w kostkę pomidory. Mamy gotowy jednogarnkowy obiad i szansę na poczucie się jak na Węgrzech w jednym.
Zupa cygańska z kiełbasą
Składniki:
- 1,5 l bulionu drobiowego ugotowanego na kurczaku z Zakładu Mięsnego Karol
- 1 duża czerwona papryka
- 250 g boczku wędzonego z Zakładu Mięsnego Karol
- około 200 g kiełbasy z doliny z Zakładu Mięsnego Karol
- 1 duża cebula
- 1 papryczka chili
- 5 ziemniaków
- sól i pieprz
- 1 łyżka majeranku
- ½ szklanki przecieru lub koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka cukru
- ½ szklanki kwaśnej śmietany
- 1 łyżka mąki
Do dekoracji:
- kwaśna śmietana
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, a następnie zalewamy je bulionem i gotujemy, a w międzyczasie kroimy cebulę w kostkę. Rozgrzewamy olej i szklimy na patelni pokrojony w kostkę boczek, cebulę i kiełbasę. Otwieramy papryczkę chilli, usuwamy nasiona i kroimy ją w kostkę. Dodajemy ją do boczku i kiełbasy razem z pokrojoną zwykłą papryką. Następnie wszystko zalewamy koncentratem i dusimy aż do miękkości oraz przekładamy do garnka z ziemniakami. Dodajemy majeranek, sól i pieprz. Wszystko gotujemy przez 10 minut.
Żeby zabielić zupę, do śmietany dodajemy mąkę, mieszamy, wlewamy trochę gorącej zupy, żeby ją zahartować. Całość wlewamy do garnka i podgrzewamy. Całość przelewamy do talerzy, dodajemy kwaśną śmietanę i natkę pietruszki. Zupę można jeść z pieczywem.
Bigos z kiełbasą
Składniki:
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju
- 1 pęto kiełbasy zwyczajnej z Zakładu Mięsnego Karol
- 250 g wołowiny bez kości z Zakładu Mięsnego Karol
- 250 g łopatki wieprzowej lub cielęcej z Zakładu Mięsnego Karol
- 150 g wędzonego boczku z Zakładu Mięsnego Karol
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- Garść suszonych grzybów
- Garść suszonych śliwek
- 2-3 liście laurowe
- 3-5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżka kminku
- 1 łyżeczka majeranku
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Na początek należy namoczyć grzyby w wodzie. Przepłucz kapustę pod bieżącą wodą, osusz i poszatkuj. Włóż kapustę do dużego garnka, posól ją i zalej wodą, aż będzie zakryta. Dodaj suszone śliwki, liście laurowe, ziele angielskie. Gotuj całość przez około godzinę, aż kapusta będzie miękka. Kapusta łatwo się przypala, więc często ją mieszaj, a w międzyczasie na patelni podsmaż cebulę i kiełbasę. W kolejnym garnku zagotuj litr wody i gotuj w niej przez 20 minut pokrojoną w kostkę wołowinę, łopatkę wieprzową i boczek. Kiedy kapusta się ugotuje, dodaj do niej ugotowane mięso, podsmażoną kiełbasę i cebulę i namoczone grzyby. Całość należy gotować jeszcze 20 minut. Dodaj do garnka przyprawy i koncentrat. Następnie bigos musi się dusić przez godzinę na małym ogniu – mieszaj go co jakiś czas. Jeżeli zaczyna się przypalać, można do niego dolać wody po grzybach.
Całe piękno kiełbasy polega na tym, że można z nią stworzyć wiele dań: świetnie komponuje się z kuchnią polską, zagraniczną, można dodać ją do makaronów. Jest też składnikiem naszych ukochanych świątecznych dań, takich jak żurek czy właśnie bigos. Dbajcie o to, żeby kupować kiełbasę wysokiej jakości – będzie to gwarancja smaku Waszych dań.