Kuchnia regionalna jest niezwykle istotnym czynnikiem, odpowiadającym za tworzenie kultury poszczególnych miejsc. Rozwijana przez wieki, gdyż receptury, za którymi tak przepadamy, przechodziły z rąk do rąk, poprzez wiele pokoleń. Produkty pochodzenia regionalnego cieszą się ogromną popularnością, bowiem przygotowywane są najczęściej z ogromną pasją, a także zamiłowaniem do jedzenia, co odczuć można w każdym kęsie. Szczególnym upodobaniem ludzkości, są różnego rodzaju mięsa, które są przygotowywane są sposobami zależnymi od poszczególnych regionów.

 

 

Mięsa regionalne – rodzaje

 

W zależności od regionu Polski, w którym się żyje, spotkać się można z różnymi technikami i metodami przygotowywania potraw. Podobieństwo w tym schemacie dotyczy także wędlin i mięs regionalnych. Mięsa regionalne, jakie możemy wyróżnić?

 

Kiełbasa lisiecka

 

Jest to tradycyjna kiełbasa, która swą popularność zawdzięcza okolicom Liszkowa, a także Czernichowa. Jest produktem regionalnym, mającym chronione oznaczenie geograficzne, w Unii Europejskiej, co oznacza, iż wytwarzać ją można tylko w regionie, z którego pochodzi. Kiełbasę lisiecką robi się z mięsa wieprzowego, najczęściej z części szynki. Jest naturalnie wędzona, dzięki czemu zawdzięcza niesamowity aromat, a także smak. Historia kiełbasy lisieckiej sięga lat 30 XX w, gdzie już wtedy zyskała sympatię ludności.

 

Pasztetowa

 

Na zachodzie kraju, gdzie ogromny wpływ na kuchnię regionalną, miały kuchnie z innych zakątków świata, można spotkać pasztetową. Swoją nazwę zawdzięcza konsystencji, która przypomina znany wszystkim pasztet. Jest to wyrób wędliniarski, który ma na celu ograniczenie marnotrawstwa żywności. Tworzona głównie z podrobów, skórek wieprzowych, a także wielu aromatycznych przypraw. Regionem, w którym głównie wytwarzano pasztetową, jest położona w województwie Łódzkim, wieś Nadolna.

 

Podlaski kindziuk

 

Podlasie to przygraniczne tereny Polski. Ze względu na odległość od granicy, nie powinien nikogo dziwić fakt, iż kuchnie regionalne państw sąsiadujących ze sobą, a także mieszały się ze sobą na przestrzeni wieków. Choć kindziuk jest pochodzenia litewskiego, uznawany jest także za mięso regionalne z Podlasia. Jest to mięso, najczęściej wieprzowe, które odpowiednio przygotowane i przyprawione, umieszcza się w świńskim żołądku. Tak przygotowane mięso dojrzewa do momentu, aż osiągnie odpowiedni smak i niepowtarzalny aromat. Przygotowanie takiego mięsa regionalnego, jest możliwe w domu, jednakże dystrybucją i rozprowadzaniem tego specjału, zajmują się podlaskie firmy masarskie.

 

Skołatowska słoninka

 

Przysmak myśliwego, jakim nazywana jest skołatowksa słoninka, skradł serce ludzkości nie bez powodu. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze Skołatowa, które położone jest w województwie Mazowieckim. Przysmak ten wywodzi się od myśliwych, którzy na różnorodne przyjęcia, przynosili słoninkę, by oczarować jej smakiem innych gości. Wytwarzana jest wsposób, który przekazywany jest z pokolenia, na pokolenie. Szczegół, na który powinno się zwrócić uwagę, to jej niepowtarzalny aromat, który zostawia za sobą odpowiednie wędzenie mięsa. Skołatowska słoninka powstała na Mazowszu, lecz kochają ją we wszystkich regionach Polski.

 

Kiełbasa jałowcowa rokietnicka

 

Jest to produkt, którym szczyci się cała Wielkopolska. Jak sama nazwa wskazuje, swe pochodzenie zawdzięcza polskiej wsi, Rokietnicy, w której to zaczęto jej produkcję. Jej powstanie datuje się na 1912 rok. Mimo zakazu, który panował podczas II wojny światowej, nie zaprzestano jej produkcji, a dziś kiełbasa jałowcowa cieszy się sympatią nie tylko Polaków. Jest niesamowicie aromatyczna, bowiem niesie ze sobą silny aromat wędzenia. Przy jej wytwarzaniu, istotne są także przyprawy. Nie może zabraknąć w niej jałowca, a także czosnku, które nadają jej charakterystycznego smaku.

 

Wędzonka krotoszyńska

 

Zostając w okolicy Wielkopolski, nie można nie wspomnieć o tak wdzięcznym mięsie regionalnym, jakim jest wędzonka krotoszyńska. Swą popularność zawdzięcza metodzie przygotowywania, bowiem jest wędzona na surowo, a mięso nie zostaje wcześniej poddane obróbce termicznej. Odpowiednie przygotowanie sprawia, że jest surowa, lecz uwędzona, a jednocześnie delikatna i krucha. Takiemu połączeniu nie sposób się oprzeć.

 

Potrawy kuchni regionalnej nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością, jak i sympatią Polaków. Staranne przygotowanie potrawy, a także dbałość o detale, to podstawa tworzenia produktów, które charakteryzują dany region. Ogromną miłość do mięsa regionalne zawdzięczamy sekretnym recepturom, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mięsa regionalne to produkt uwielbiany nie tylko przez Polaków, bowiem polska, regionalna kuchnia zdobywa sympatyków na całym świecie. Odpowiadają za to szczegóły przygotowania mięs i wędlin, a także ich niepowtarzalny smak, którego nie sposób sobie odmówić. Wyżej wymienione mięsa regionalne, to tylko część skarbów, jakie niesie ze sobą rodzima, polska kuchnia, bowiem jest ich o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. Warto zwiedzić wszystkie regiony i zagłębić się w ten pyszny temat