Planujesz wakacje, długi weekend majowy lub po prostu krótkie city break? Nie musisz wyjeżdżać za granicę, żeby móc rozkoszować się wspaniałymi widokami, cudowną zielenią i unikatową architekturą. W końcu Polska ma do zaoferowania wiele imponujących regionów, a jednym z nich jest Podlasie. Walory turystyczne właśnie tego województwa chcieliśmy Ci zaprezentować. Zwiedzaj Podlasie, poznaj najważniejsze miejsca tego regionu i wyrusz w niezapomnianą podróż po wschodniej Polsce!

10 najważniejszych atrakcji Podlasia – Zwiedzaj Podlasie i zakochaj się w tym regionie!

Miejski zgiełk Białegostoku, kolorowe cerkwie, drewniane domki, bociany, łosie i żubry – na Podlasiu właściwie każdy znajdzie atrakcję, która wzbudzi zainteresowanie. Dzięki temu możesz zarówno skorzystać z miejskich rozrywek, jak i zaszyć się w puszczy – jedynie w otoczeniu natury. Skorzystaj z naszej listy i zwiedzaj Podlasie dokładnie tak, jak lubisz!

Białystok – stolica Podlasia

Zwiedzając Podlasie, koniecznie poświęć chwilę na zobaczenie Białegostoku. Choć to miasto bardzo często jest pomijane na liście najpiękniejszych miast Polski, to jednak może Cię szczerze zaskoczyć. Jeśli lubisz zwiedzać miasta, gdzie panuje dobry balans między naturą, zabytkami, a nowoczesnymi dzielnicami, to z pewnością spodoba Ci się stolica Podlasia.

Zwiedzanie Białegostoku rozpocznij od jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków tego miasta, czyli od Pałacu Branickich, który obecnie jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Dzięki temu zupełnie za darmo możesz wejść do środka i obejrzeć otwartą przestrzeń – na szczególną uwagę zasługuje bajkowa klatka schodowa oraz taras, z którego rozpościera się wspaniały widok na ogrody. Podczas zwiedzania pałacu koniecznie znajdź też chwilę na spacer po przypałacowym parku i ogrodach.

Co jeszcze warto zobaczyć w Białymstoku? Szczególnie polecamy Ci następujące atrakcje:

  • Rynek Kościuszki oraz budynek ratusza,
  • miejskie planty,
  • kościół św. Rocha,
  • pałac Lubomirskich,
  • muzeum Pamięci Sybiru,
  • gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej,
  • plaża oraz stawy dojlidzkie.

Kraina Otwartych Okiennic – unikalne miejsce na mapie Podlasia

Będą na Podlasiu, koniecznie musisz odwiedzić iście bajkowe miejsce, czyli Krainę Otwartych Okiennic. Miejsce to znajduje się zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Białegostoku, więc nawet podczas city break warto na chwilę opuścić stolicę Podlasia.

Czym tak naprawdę jest Kraina Otwartych Okiennic? To trzy wioski, które przeniosą Cię w czasie i pozwolą poczuć sielski klimat polskiej wsi. Drewniane chaty, owce biegające po drodze, kury miło gdakające na ogródkach oraz czyste powietrze – ten klimat z pewnością Cię zauroczy. Jednak to nie tylko wiejski charakter zachęca turystów do obejrzenia Krainy Otwartych Okiennic. Główną atrakcją tego miejsca są drewniane chaty z kolorowymi malunkami, które pięknie zdobią okiennice. Te wręcz koronkowe ornamenty mają unikatowy charakter i tworzą widok niczym z przedwojennej baśni.

Kraina Otwartych Okiennic słynie także ze sporej liczby bocianich gniazd. Ptaki wręcz ukochały sobie tę okolicę – Ty również odkryj piękno tego miejsca podczas zwiedzania Podlasia.

Zabytkowe, kolorowe cerkwie rozsiane po całym Podlasiu

Podczas zwiedzania Podlasia powinieneś zobaczyć kilka charakterystycznych miejsc dla tego regionu, a jednym z nich są wspaniałe, drewniane cerkwie. Polecamy Ci poruszanie się Podlaskim Szlakiem Kulturowym Drewno i Sacrum, a wtedy z łatwością zobaczysz najpiękniejsze cerkwie, meczety i synagogi.

Jednak to właśnie cerkwie stanowią jedną z najistotniejszych atrakcji Podlasia. Dlaczego? Ze względu na piękny wygląd, kolorowe, drewniane fasady, a także bogate zdobienia. Te barwne budynki otoczone zielenią sprawiają, że okolica wygląda, jakby czas się tam zatrzymał.

Szczególnie polecamy Ci zobaczenie od zewnątrz i wewnątrz tych cerkiew:

  • zielona cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance,
  • brązowa i złota cerkiew pw. św. Mikołaja w Michałowie,
  • jasnoniebieska cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi,
  • niebieska cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach.

Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy w Polsce

W trakcie zwiedzania Podlasia nie ograniczaj się jedynie do miast, miasteczek czy wsi, bo to województwo ma do zaoferowania także wiele wspaniałych walorów przyrodniczych. Jednym z nich jest Biebrzański Park Narodowy, który zachęca miłośników łosi, dzikiej natury i zjawiskowych krajobrazów. Podczas spaceru po tym terenie koniecznie udaj się nad rozlewisko Biebrzy – z powodzeniem możesz tam uprawiać bird watching.

Ciekawym miejscem jest też Czerwone Bagno, choć latem przygotuj się na prawdziwy atak owadów. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele czasu, to po prostu podążaj jedną z polecanych tras – proponujemy Ścieżkę Edukacyjną „Góra Skobla”. Podążając nią, możesz dojść do ciekawego punktu widokowego, z którego roztacza się widok na Biebrzę.

Warto podkreślić, że Biebrzański Park Narodowy jest otwarty nie tylko na turystykę pieszą. Możesz uprawiać także turystykę rowerową oraz wodną, dzięki temu będziesz zwiedzać Podlasie w pełni aktywny sposób.

Białowieski Park Narodowy – królestwo żubrów

Podlasie jest bogate w unikatowe walory przyrodnicze, które zostały wyznaczone na obszarach parków narodowych. Dlatego cały weekend możesz poświęcić na oglądanie właśnie tych chronionych obszarów. Na Twojej liście koniecznie powinien znaleźć się Białowieski Park Narodowy, czyli jeden z najsłynniejszych parków narodowych w Polsce. Należy też do najstarszych tego typu obszarów i jest znany przede wszystkim z żubrów. To właśnie te zwierzęta tam żyją i królują.

Odwiedzając Białowieski Park Narodowy razem z dziećmi, punktem obowiązkowym jest Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży – zobaczysz tam nie tylko żubry, ale również inne zwierzęta np. wilki, sarny oraz konie.

Do dyspozycji masz także wspaniałe trasy, które pozwalają Ci na obserwację zwierząt w ich naturalnym otoczeniu. Polecamy Ci Szlak Dębów Królewskich, ponieważ nie jest zbyt wymagający, a przy okazji pozwala doświadczyć wielu pozytywnych emocji. Atrakcją tego szlaku są stare drzewa, które mają imiona koronowanych głów.

Na uwagę zasługuje też Skansen Sioło Budy, Park Pałacowy w Białowieży oraz Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego.

Narwiański Park Narodowy

Kolejnym unikatowym i wyjątkowym miejscem na Podlasiu jest Narwiański Park Narodowy. To jeden z najbardziej klimatycznych parków narodowych, który jest chętnie odwiedzany przez miłośników ptaków – znajdziesz tam ponad 200 gatunków, a wśród nich aż 28 jest uważanych za zagrożonych w skali światowej lub europejskiej.

Obowiązkowym punktem nie tylko zwiedzania Podlasia, ale przede wszystkim Narwiańskiego Parku Narodowego jest rzeka Narew. Nieregularna, skomplikowana sieć koryt tworzy wyjątkowy mikroklimat, który upodobały sobie ptaki. Całość tworzy też wspaniały krajobraz, który możesz podziwiać z perspektywy wody. Wystarczy, że będziesz poruszać się jednym z wyznaczonych szlaków wodnych np. kajakiem. Oczywiście dostępne są też trasy piesze i rowerowe. Możesz tam nawet uprawiać wędkarstwo, więc to idealne miejsce, gdy chcesz odetchnąć od miejskiego zgiełku i spędzić miło czas w otoczeniu natury.

Góry krzyży na Podlasiu, czyli prawosławna Grabarka i katolicka Święta Woda

Góry krzyży to bardzo charakterystyczne i imponujące miejsca, które budzą wiele sprzecznych emocji. Jednak właśnie to sprawia, że warto samemu zobaczyć m.in. Górę Grabarkę, gdzie znajdują się zarówno historyczne, jak i nowe krzyże. Niektóre z nich są niewielkie, a inne górują nad okolicą. Miejsce to wygląda bardzo autentycznie, a do tego zachęca do przemyśleń.

Odpowiedzią na prawosławną Górę Grabarkę jest katolickie Sanktuarium Święta Woda, które znajduje się niedaleko Białegostoku. Choć tamtejsze krzyże są znacznie młodsze, to i na nich widać ząb czasu, co podkreśla klimat tego wyjątkowego miejsca.

Pod względem turystycznym prawosławna góra krzyży wywołuje nieco więcej emocji, ale warto odwiedzić oba te miejsca podczas zwiedzania Podlasia.

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Podlasie to nie tylko zabytki i natura, to również koncerty, festiwale i wydarzenia kulturalne, które najlepiej oddają charakter tego regionu. Najlepszym przykładem na to jest Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. To doskonałe zwieńczenie zwiedzania podlaskich cerkwi, ponieważ pozwoli Ci jeszcze bardziej zagłębić się w kulturę prawosławnego kościoła.

Obecnie Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to wydarzenie o ugruntowanej pozycji. Festiwal zawsze odbywa się w tym samym miejscu, czyli w Soborze św. Trójcy w Hajnówce. Podczas jego trwania możesz posłuchać wykonań utalentowanych śpiewaków z ok. 40 polskich i zagranicznych chórów.

Tatarskie święto pługa – Sabantuj

Setki, a coraz częściej nawet tysiące turystów przybywa do Kruszynian, aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, czyli w tradycyjnym święcie pługa. Sabantuj jest obchodzone przez Tatarów na zakończenie wiosennych prac polowych. Choć początkowo był to jedynie rodzinny piknik, to obecnie jest to jedno z najgłośniejszych wydarzeń tego regionu. Podczas Sabantuj odbywają się spektakularne rekonstrukcje bitew, możesz też wziąć udział w warsztatach kulinarnych i zawodach sportowych. Przez cały dzień organizowane są także koncerty.

Jesień z Bluesem w Białymstoku

Kolejnym ciekawym wydarzeniem jest najstarszy w Polsce festiwal bluesowy, który odbywa się w Białymstoku. Jesień z Bluesem to kilkudniowa uczta dla wszystkich miłośników tego gatunku. Od wielu lat gromadzi prawdziwe tłumy fanów, więc koniecznie z wyprzedzeniem zarezerwuj bilet, by posłuchać ulubionych wykonawców. Z pewnością znajdziesz tam wiele ciekawych odmian bluesa np. blues-rock, wersję akustyczną, elektryczną, a nawet gospel.

Tak naprawdę Jesień z Bluesem to nie tylko muzyka, ale również okazja do spotkania z kulturą. Dlatego zacznij od przespacerowania się Aleją Bluesa, która znajduje się w Białymstoku, aby następnie obejrzeć przygotowane wystawy fotograficzne, spektakle muzyczne, a nawet wziąć udział w spotkaniach z muzykami i zaproszonymi gośćmi.