Późne lato i początek jesieni to najlepszy moment na zbieranie grzybów. Stosunkowo wysokie temperatury i obfitsze opady sprzyjają wysypowi grzybów w lasach i na łąkach. Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak w przypadku owoców czy warzyw, także grzyby występują sezonowo, a okres ich dostępności może być bardzo krótki. Dlatego, jeśli planujesz grzybobranie, sprawdź, jakie grzyby zbierać we wrześniu?

Kalendarz grzybiarza – wrzesień

Wrzesień to miesiąc przełomowy. Choć jego większa część należy jeszcze do lata, zdecydowanie czuć już wówczas pierwsze podmuchy jesieni. Krótsze dni i wyraźnie zimniejsze noce zwiastują także koniec wakacji. Jednak ci, którzy lubią złotą polską jesień, spacery po lesie i grzybobranie nie mogą się doczekać tego okresu w roku. Jeśli tylko pogoda będzie sprzyjać to najlepszy możliwy moment na szukanie grzybów. Wśród ściółki rosną już bowiem borowiki, maślaki, koźlarze, podgrzybki czy kurki. Wrzesień to szczyt sezonu dla grzybiarzy. Zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego to właśnie w tym miesiącu wypada pełnia tworzenia owocników najpopularniejszych w Polsce gatunków grzybów. Zatem jakie grzyby możemy zbierać we wrześniu?

We wrześniu można zatem znaleźć w lasach:

  • Borowiki – od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik)
  • Podgrzybki – od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik)
  • Maślaki – od czerwca do października (pełnia tworzenia owocnika we wrześniu)
  • Gąski – od lipca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na październik i listopad)
  • Kurki – od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień, wrzesień i październik)
  • Koźlarze – od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień i wrzesień)
  • Kanie – od czerwca do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień i październik)
  • Rydze – od sierpnia do listopada (pełnia tworzenia owocnika przypada na październik i listopad)
  • Opieńki – od września do listopada (pełnia tworzenia owocnika w październiku)

Gdzie na grzyby?

Grzybów możesz szukać praktycznie w każdym lesie. Jeśli jednak zależy Ci na pokaźnych zbiorach, możesz poszukać informacji na temat aktualnego występowania konkretnych odmian na określonych terenach. Choć grzybiarze niechętnie dzielą się swoimi tajemnymi miejscami obfitującymi w ich przysmaki, to jednak w sieci dostępne są mapy, wskazujące aktualną sytuację.

Na grzybobranie wybieraj lasy możliwie najbardziej naturalne, z jak najmniejszą ingerencją człowieka. Tam masz większe szanse na duże zbiory. Unikaj natomiast miejsc blisko szos, dróg, fabryk czy rowów melioracyjnych. Grzyby doskonale chłoną metale ciężkie i wszelkie zanieczyszczenia. Zjedzenie takich okazów może okazać się szkodliwe dla organizmu.

Bezpieczne grzybobranie to podstawa

Powszechnie wiadomo, że wiele grzybów jest silnie trujących. Mimo że grzybobranie to doskonała rozrywka dla całej rodziny, musisz jednak podczas niego pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego stosuj kilka zasad, które mogą uchronić Ciebie i Twoich bliskich od poważnych konsekwencji zdrowotnych, związanych ze zjedzeniem trujących grzybów.

Przede wszystkim nie ryzykuj! Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący, czy jadalny, nie zbieraj go. A jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

  1. Korzystaj z atlasów grzybów. Nawet jeśli jesteś doświadczonym grzybiarzem, warto upewnić się, czy dany okaz należy do konkretnego gatunku.
  2. Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby, dzięki temu możesz dokładnie ocenić co to za grzyb i nie popełnisz tragicznego w skutkach błędu.
  3. Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  4. Nie stosuj „domowych” metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak np. Amanita phalloides, Amanita verna).
  5. Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze, ponieważ w folii grzyby bardzo szybko się psują, a ich zjedzenie grozi zatruciem.
  6. Nigdy nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Pamiętaj, że wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.