Polacy wielbią spożywanie mięsa, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, po przyjrzeniu się przepisom polskiej kuchni. W wielu potrawach głównym składnikiem jest właśnie mięso. Mimo że świadomość dotycząca nadmiaru mięsa w diecie coraz bardziej rośnie, to jest to nadal najczęściej wybierany produkt na zakupach. Jak dużo mięsa jedzą Polacy? Jak wyglądamy na tle innych krajów Europy? Odpowiedź na te pytania można znaleźć poniżej.

 

Polacy kochają mięso

 

Naród polski uwielbia mięso od dawien dawna. Ogromny wpływ ma na to głęboko zakorzeniona tradycja jego spożywania. Od zarania dziejów mięso było produktem, które ceniono sobie najbardziej. Nie powinien dziwić nikogo fakt, iż jest ono najczęściej wybieranym produktem na zakupach spożywczych. Utrwalone przekonanie, że bez udziału mięsa, nie można mówić o pełnowartościowym posiłku jest po części prawdą. Białko pochodzenia zwierzęcego różni się od białka pochodzenia roślinnego. Bez wiedzy i czasu nie da się wszystkich wartości poprawnie wprowadzić w kuchnię roślinną.

 

Jak dużo mięsa jedzą Polacy?

 

Na podstawie badań, które przeprowadziła Światowa Organizacja Zdrowia, ustalono, że Polacy jedzą dużo mięsa. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w poprzednich latach, statystyczny Polak spożył ponad 61 kg mięsa w ciągu roku. Ze statystyk wynika, iż jest to niższa wartość niż w poprzednich latach. Idealnym tego przykładem może być porównanie spożycie mięsa z 2011 roku, które wynosiło 73.6 kg na osobę. Nie zmienia to faktu, że nadal – my Polacy – jesteśmy koneserami mięsa.

 

mięso

 

 

Spożycie mięsa w Polsce. Jak wyglądamy na tle innych krajów Europy?

 

Według raportów, które przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia(WHO), ilość spożywanego mięsa w Polsce jest znacznie wyższa w porównaniu do innych państw, które leżą w Europie. Średnie spożycie mięsa na osobę w Polsce wynosi 1300 gramów tygodniowo. Znaczącą różnicę można dostrzec w krajach europejskich, w których to tygodniowe spożycie wynosiło 800 gramów.

 

 

Jak dużo mięsa jedzą Polacy podczas pandemii?

 

Na spożycie mięsa w Polsce ogromny wpływ miał także wybuch pandemii, która zamknęła ludność na wiele miesięcy w domu. Polacy zaczęli gotować w domu, urozmaicać sobie smaki mięsa. Zaczęli stosować różne, wcześniej mało znane przyprawy. Jednak według raportów z GUS-u, w 2020 roku odnotowaliśmy najmniejsze spożycie mięsa, biorąc pod uwagę ostatnie kilka lat.  Zaobserwowano także stale rosnący trend, jakim jest wegetarianizm i weganizm, a także coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie mięsa. Ogromny wpływ ma na to ciągłe spędzanie czasu w domu, a także możliwość stałego przygotowywania sobie posiłków.

 

mieso

 

 

Zmiana nawyków żywieniowych

 

Aby cieszyć się długim życiem, spędzonym aktywnie i zdrowo, warto zadbać o własne nawyki żywieniowe. Co odpłaci pozytywnymi następstwami zdrowotnymi w przyszłości? Wybór mięsa. Pamiętajmy, że czerwone mięso nie powinniśmy jeść częściej, niż 2 razy w tygodniu. Ważne! Mięso to źródło białka, witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania. Jak ze wszystkim nie należy z nim przesadzać, ale nie należy też go całkowicie porzucać dla panującej mody. Statystyczny Polak dalej jest rozkochany w mięsie i nie należy się temu dziwić. Można powiedzieć, że już od czasów sarmackich naród został na nim wychowany.