Wokół mrożonej żywności narosło wiele mitów. Wciąż wiele osób podchodzi do tego sposobu przechowywania produktów spożywczych z dużym dystansem. A niesłusznie. Dziś mamy już pewnoś, że mrożonki są zdrowe, a przechowywana w ten sposób żywność nie traci wartościowych składników odżywczych. A najważniejsze, to w wielu sytuacjach doskonała alternatywa do świeżych produktów. Dzięki niej mamy dostęp do wielu składników poza sezonem lub w miejscach, gdzie nie są łatwo dostępne. Mimo wszystko zamrażanie to proces, który wymaga pewnej wprawy i wiedzy. Nieprawidłowo przeprowadzony może wpłynąć na jakość pożywienia, a nawet spowodować, że będzie ono szkodliwe. Sprawdź, jak poprawnie mrozić żywność.
Co można mrozić?
Zacznijmy od początku, czyli tego, co planujesz zamrozić. Teoretycznie do zamrażarki możesz wrzucić praktycznie każdy produkt. Oczywiście pod warunkiem, że nie był on wcześniej mrożony. To absolutna podstawa korzystania z tak przechowywanych produktów. Pamiętaj, że mrożenie zatrzymuje wszelkie procesy rozkładu pożywienia, związane z działalnością enzymów i bakterii. Dzieje się tak, ponieważ bardzo niska temperatura powoduje, że część bakterii ginie, ale niektóre wprowadza tylko w stan hibernacji, z którego „wybudzają się” kiedy staje się cieplej. W nienaruszonym stanie pozostają też przetrwalniki, które po rozmrożeniu uaktywniają się i zaczynają intensywną produkcję nowych bakterii. Ponowne zamrożenie i rozmrożenie artykułu, na którym zdążyły się już namnożyć całe kolonie bakterii, jest niebezpieczne dla zdrowia i może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Wyjątkiem od tej reguły jest ponowne mrożenie produktów, które dodatkowo zostały poddane obróbce cieplnej. Jeśli zatem wyjmiesz z zamrażarki mięso, a następnie upieczesz je, usmażysz lub ugotujesz, możesz ponownie je zamrozić.
Poza tą ważna zasadą, możesz mrozić praktycznie wszystko. Zarówno surowe warzywa, owoce, mięsa i ryby, jak i gotowe dania. Mrożenie to doskonały sposób na zachowanie smaków lata na dłużej. Jeśli nie lubisz marnować jedzenia, możesz dzięki temu przechować nadmiar przygotowanych potraw, aby wykorzystać je w późniejszym czasie. Miej jednak na uwadze, że w niektórych sytuacjach, po rozmrożeniu, konsystencja może się zmienić i stać się nieatrakcyjna. Tak jest w przypadku niektórych warzyw zawierających dużo wody, jak ogórki czy sałata. Również mrożony nabiał, jak śmietana czy jogurt, po ociepleniu może stać wodnisty. Odradzamy także mrożenie napojów gazowanych, które mogą stracić swoje właściwości, a także już ugotowanego ryżu i makaronu, które stają się po rozmrożeniu papkowate.
Jak mrozić żywność?
W mrożeniu najważniejsza jest oczywiście bardzo niska temperatura. Najlepiej aby wynosiła od -18 do -23 stopni Celsjusza. Ważne, aby zamrażalnik utrzymywał ją na stałym poziomie. Ze względu na namnażanie bakterii bardzo niebezpieczne jest, kiedy żywność zaczyna się rozmrażać, po czym zamraża się ponownie.
Do mrożenia wybieraj zawsze jak najświeższe produkty. Jeśli przechowasz w ten sposób świeżutki chleb czy bułki, po wyjęciu i odmrożeniu będą równie pyszne, co prosto z piekarni. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie wkładać do zamrażalnika gorących, a nawet lekko ciepłych produktów. Mogą one wpłynąć na temperaturę w całym urządzeniu.
Istotną kwestią jest także opakowanie. Dobierz je w zależności od tego, co planujesz przechowywać w ten sposób. Jeśli zależy Ci, aby produkty zachowały swój kształt, wybierz płaskie tacki i rozłóż na nich np. pierogi czy owoce. W przypadku musów czy gulaszy sprawdzą się szczelne pudełka. W wielu przypadkach przydatne są także woreczki z grubszej folii, które możesz szczelnie zamknąć. Pamiętaj, aby opisać opakowania datą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przechowywana w niskiej temperaturze żywność wciąż jest zdatna do spożycia.
Jak mrozić mięso?
Mięso, podobnie jak inne produkty, doskonale nadaje się do mrożenia. Zarówno świeże, jak i przetworzone, w gotowych potrawach. Warto jednak mieć na uwadze to, w jakiej formie i w czym je mrozisz. Jeśli zależy Ci, aby kawałki mięsa się nie posklejały, rozdziel je woskowanym papierem. Mięso możesz z powodzeniem mrozić zarówno w pojemnikach, jak i woreczkach plastikowych. Pamiętaj jednak, szczególnie w drugim przypadku, aby usunąć z nich nadmiar powietrza. Dobrym pomysłem jest też porcjowanie przed zamrożeniem. Dzięki temu skrócisz czas rozmrażania, a przede wszystkim wyjmiesz dokładnie taką ilość jedzenia, jakiej potrzebujesz w danym momencie. Duże porcje zmrożonego mięsa są bardzo trudne do podzielenia.
Jak długo można mrozić?
Choć mrożenie znacznie przedłuża zdatność do spożycia wszelkich produktów i potraw, to nie można ich niestety przechowywać w nieskończoność. Aby mieć pewność, że jedzenie w zamrażalniku nadal jest odpowiednie do podania zawsze opisuj pojemniki datą. Trzymaj się także kilku zasad dotyczących terminu przydatności do spożycia:
– Mięso wołowe w porcjach może leżeć w zamrażalniku nawet rok, natomiast mielona wołowina najwyżej 3 miesiące. Podobnie jest w przypadku drobiu. Wieprzowina nadaje się do spożycia znacznie krócej. Mrożona w kawałku przetrwa około 6 miesięcy, natomiast mielona tylko 2 miesiące.
– Pieczywo można przechowywać w zamrażalniku około 3 miesiące, i najlepsze jest kiedy, opakujesz je w papierową torbę.
– Warzywa i owoce mogą poleżeć w niskich temperaturach dość długo. Te miękkie, jak jagody, truskawki czy cukinie nawet rok. Natomiast twardsze, marchewki czy jabłka, około 8-10 miesięcy.
Nasze mrożonkowe tipy
Możesz mrozić obierki z warzyw, a kiedy uzbierasz ich odpowiednią ilość ugotować z nich pyszny bulion.
Jeśli zostanie Ci resztka bulionu lub rosołu możesz zamrozić go w pojemniku na lód. Dzięki temu zyskasz bazę do wszelkich sosów.
Pudełeczka na kostki lodu to także świetny sposób na przechowywanie ziół. Wystarczy, że świeże listki zalejesz oliwą.
To jak rozmrażasz też ma znaczenie. Rób to wolno, najlepiej przenosząc produkty z zamrażalnika do lodówki. Dzięki temu unikniesz nadmiernego namnażania się bakterii, a co za tym idzie zatrucia pokarmowego.