Przed nami najstraszniejszy dzień w roku – Halloween. Jeśli planujesz zorganizować naprawdę przerażającą imprezę, mamy dla Ciebie kilka pomysłów na wyjątkowo straszne dania. Wśród naszych propozycji znajdziesz coś zarówno dla małych duszków, jak i prawdziwych wiedźm i straszydeł. Sprawdź, jakie halloweenowe przekąski przygotować na 31 października.

Przekąski dla dzieci

Kiełbasowe mumie

To prosta w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo efektowna przekąska, która zachwyci każdego halloweenowego potworka. Wystarczy, że przygotujesz ulubione kiełbaski i owiniesz je cienkimi paskami ciasta kruchego lub francuskiego. Dokładnie tak, jakbyś przygotowywał najprawdziwszą mumię. Możesz do tego użyć zarówno parówek, jak i frankfurterek czy nawet kabanosów. Do tej przekąski idealnie pasuje ketchup – nie tylko podkręci smak, ale też będzie doskonałą imitacją krwi.

Naleśnikowe pajęczyny

Zamiast wylewać ciasto naleśnikowe na całą patelnię, spróbuj narysować przy jego pomocy pajęczyny. Po usmażeniu możesz ułożyć na nich pająki z żelek. Świetnie sprawdzają się także czarne jeżyny w syropie czy sos malinowy, w krwiście czerwonym odcieniu.

Paprykowe czaszki

Po haloweenowym poszukiwaniu cukierków, przyda się także wytrawne danie na ciepło. Zamiast popularnej zupy dyniowej proponujemy Ci nadziewane papryki w halloweenowej wersji. Przygotuj ulubiony farsz z mięsa i warzyw z dodatkiem ryżu lub kaszy. Papryki ustaw w pionie i odetnij ich górną część, a następnie wydrąż gniazda nasienne. W tak przygotowanych warzywach wytnij usta i oczy dokładnie tak samo, jak zwykle robi się w przypadku dyń. Do przygotowanych paprykowych miseczek nałóż farsz, posyp żółtym serem i zapiecz w piekarniku.

Bezowe i bananowe duszki

Motyw ducha musi się pojawić na każdej imprezie haloweenowej. Dlatego proponujemy Ci przygotowanie aż dwóch wersji takiej przekąski. Do ich przygotowania będziesz potrzebował małe bezy, banany przekrojone na pół w poprzek i pisak czekoladowy lub samodzielnie przygotowany lukier z kakao. Teraz na bezach i połówkach banana rysujesz oczy i szeroko otwarte usta i duszki gotowe. Prawda, że to przerażająco proste?

Przekąski dla dorosłych

Strrraaasznie ostre chili con carne

Chili con carne to bardzo proste w przygotowaniu, jednogarnkowe danie pochodzące z Meksyku, lubiane także w Stanach Zjednoczonych. Jego podstawowe składniki to mielona wołowina i naprawdę ostre papryczki chili. Reszta składników może różnić się w zależności od przepisu i upodobań kucharza, ale najczęściej dodaje się do niego czerwoną fasolę, kukurydzę i passatę pomidorową. Możesz je podać z meksykańską tortillą, ryżem lub pieczywem. Pamiętaj, że im więcej chili dodasz tym potrawa będzie ostrzejsza. To danie dla prawdziwych poszukiwaczy mocnych wrażeń.

Krwawa Mary

Żaden inny drink nie sprawdzi się na halloweenowej imprezie tak dobrze, jak Krwawa Mary. To klasyczny amerykański koktajl przygotowywany na bazie soku pomidorowego i wódki. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od brytyjskiej królowej Marii I Tudor, która była nazywana „krwawą Marią”. Nawiązuje także oczywiście do krwiście czerwonego kolory drinka. W najbardziej klasycznej wersji wśród dodatków znajduje się nie tylko pieprz i sól, ale także sos Worcestershire oraz tabasco.

Przerażająco smaczne żeberka

Podczas halloweenowych imprez nawet bardziej codzienne potrawy mogą zyskać wyjątkowo straszny charakter. Bardzo dużo zależy od Twojej inwencji twórczej i sposobu podania. Proponujemy Ci przygotowanie klasycznych pieczonych żeberek BBQ, ale podanie ich w bardziej nietypowy sposób. Gotowe danie ułóż na talerzu tak, aby przypominały prawdziwą klatkę piersiową. Możesz pokusić się o wycięcie serca z papryki. Nie zaszkodzi także odrobina sosu pomidorowego. To klasyczne amerykańskie danie serwowane w ten sposób doskonale podkręci klimat Halloween.

Straszna historia

Na koniec serwujemy Wam odrobinę historii Halloween. Okazuje się, że pierwotnie nie było to wcale takie straszne święto. Choć najczęściej mówi się, że zwyczaj obchodzenia wigilii Święta Zmarłych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, to jego historia jest znacznie dłuższa i mniej oczywista. Bardzo możliwe, że sięga ona aż do czasów rzymskich lub celtyckich. Wówczas był to dzień związany z przyjściem zimy i powrotem bliskich do domów na czas mrozów. Straszne stroje miały za zadanie chronić przed złymi duchami. Celtowie wierzyli bowiem, że jesień to czas przejścia, podczas którego opada zasłona oddzielająca światy żywych i umarłych.

Przez stulecia zwyczaj ten przetrwał w Irlandii i to stamtąd właśnie przywędrował do Stanów Zjednoczonych w połowie XIX wieku. Pierwsza parada halloweenowa odbyła się dopiero w 1920 roku. Spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że znalazła stałe miejsce w świątecznym kalendarzu wielu państw, także Polski. Od lat także u nas, wieczorem 31 października, coraz częściej spotkać można dzieci wołające „cukierek albo psikus” a imprezy halloweenowe odbywają się w wielu miejscach. Dla wielu osób Halloween stało się doskonałą okazją zabawy i spotkania w gronie znajomych i przyjaciół.