Ekologiczne gospodarstwo to takie, które charakteryzuje się produkcją z wykorzystaniem naturalnych substancji oraz metod, które mają minimalny lub zerowy wpływ na środowisko naturalne. Ważną rolę odgrywa odpowiedzialne wykorzystanie energii oraz zasobów naturalnych, a przy tym ograniczenie odpadów. Ekologiczne gospodarstwa na Podlasiu są coraz częściej spotykane. Dowiedz się, dlaczego warto prowadzić gospodarstwo ekologiczne i poznaj kilka przykładowych ekologicznych gospodarstw z Podlasia, z których warto brać przykład.
Dlaczego warto prowadzić ekologiczne gospodarstwo?
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu statystycznego w 2020 roku zaledwie 3,5 gruntów w Polsce była uprawiana z wykorzystaniem metod ekologicznych. Wszystko wskazuje na to, że liczba ekologicznych gospodarstw w naszym kraju maleje.
Spójrzmy jednak, co zyskują rolnicy, którzy zdecydują się zmienić swoje przyzwyczajenia i metody na bardziej ekologiczne:
- Możliwość znalezienia niszy rynkowej i zwiększenia zysków.
- Zamiana chemicznych nawozów na ekologiczne sprawia, że nie patrzymy jedynie na tu i teraz, ale też świadomie spoglądamy w przyszłość. W ten sposób dbamy o jakość produkcji żywności, po którą będą sięgać także przyszłe pokolenia. Stosowanie ekologicznych nawozów i metod uprawy wpływa również na zachowanie żywotności gleby, z której będą korzystały przyszłe pokolenia.
- Redukcja kosztów związana z tym, że nie trzeba kupować sztucznych nawozów i oprysków. Zamiast tego można zainwestować pieniądze w ziarna.
- Zmniejszenie ilości szkodników i chwastów w dłuższej perspektywie czasowej.
- Koniec wyścigu związanego z osiąganiem coraz większego plonu, aby zwiększyć zyski. Ceny rynkowe ekologicznej żywności są wyższe niż tradycyjnej. Dlatego też możesz zarobić więcej nawet przy znacznie mniejszym plonie.
- Ekologiczne gospodarstwa na Podlasiu i nie tylko wskazują na większą wydajność pracy np. podczas żniw. Choćby dzięki temu, że plony są mniejsze, rolnicy są w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie.
- I najważniejsze – ekologiczne gospodarstwa to ukłon w kierunku zrównoważonego rolnictwa. Co to oznacza? Otóż uzyskiwane uprawy nie eksploatują w tak dużym stopniu gleby, jak wygląda to w przypadku tradycyjnego rolnictwa. Dzięki temu plony są pożywniejsze, a środowisko naturalne zachowane w doskonałym stanie.
Ekologiczne gospodarstwa na Podlasiu – przykłady
Nasz Zakład Mięsny Karol z przyjemnością wspiera lokalne firmy, które podobnie do nas zwracają uwagę na ochronę środowiska. Dlatego też chcielibyśmy wskazać kilka ekologicznych gospodarstw, które działają w najcudowniejszym miejscu w Polsce – na Podlasiu.
Ekologiczne gospodarstwa na Podlasiu
- Gospodarstwo Ekologiczne Stanisław Kulpa – gospodarstwo liczy ponad 100 ha i znajduje się w okolicach Narwiańskiego Parku Narodowego. Prowadzone od 2002 roku. Duży nacisk jest tutaj kładziony na ekologiczną produkcję roślinną i zwierzęcą. Największą popularnością cieszą się ich zboża, ziemniaki oraz bydło Limousine. Gospodarstwo preferuje rodzime odmiany roślin uprawnych, stosuje naturalne metody ochrony roślin bez chemicznych substancji, dopasowuje odpowiedni płodozmian oraz wykorzystuje nawożenie organiczne.
- Gospodarstwo ekologiczne „U Rydzewskich” – gospodarstwo położone we wsi Jemieliste w gminie Filipów na Podlasiu. Cenione za uprawę zbóż, warzyw, owoców i ziół metodami ekologicznymi – bez nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Owoce i warzywa są sprzedawane, ale bardzo często są też wykorzystywane na przetwórstwo. Posiada certyfikat ekologiczny wydany przez Jednostkę Certyfikującą – EKOGWARANCJA PTRE.
- Gospodarstwo ekologiczne Mikołaj Kordziukiewicz – gospodarstwo jako jedno z pierwszych na Podlasiu uzyskało certyfikat ekologiczny. Największy nacisk kładą na ekologiczną produkcję warzyw takich jak – czosnek, por, ziemniaki, buraki, marchew i cebula. Oprócz tego zajmują się uprawą także licznych owoców w tym truskawek, malin, pigwy i owoców jagody kamczackiej, która często nazywana jest eliksirem życia.
- Eko-Aronia Agnieszka Chilicka – chcieliśmy zwrócić uwagę także na gospodarstwo, które zyskało ogólnoświatową rozpoznawalność dzięki swoim wspaniałym nektarem aroniowym. Gospodarstwo ma powierzchnię 37,5 ha i znajduje się w gminie Sztabin. Znajduje się tam głównie plantacja aronii czarnoowocowej, która zajmuje aż 14 ha powierzchni. Gospodarstwo sprzedaje swoje ekologiczne produkty nie tylko na terytorium Polski, ale też za granicą – nektary są absolutnym hitem w Chinach.
- Gospodarstwo ekologiczne Alina Romaniuk – w miejscowości Nowokornino na Podlasiu znajduje się gospodarstwo z aż 30-letnią tradycją. Już od 2004 roku cieszy się certyfikatem gospodarstwa ekologicznego. Gospodarstwo liczy 50 ha, gdzie na 30 ha rosną zioła, a na pozostałej części znajdują się sady owocowe i zboża.
Z chęcią wyróżnilibyśmy jeszcze wiele innych ekologicznych gospodarstw, ale nie starczyłoby tutaj miejsca. Jak widać, Podlasie coraz bardziej otwiera się na ekologiczne rolnictwo, a tym samym dba o zdrowie milionów osób z całego świata.