Oscypki z Podhala, rogale Marcińskie z Poznania, wspaniałe miody z mazurskich pasiek i aromatyczne kiełbasy z Podlasia. To tylko kilka przykładów przepysznej i wyjątkowej polskiej żywności. Poza granicami nasz kraj słynie ze wspaniałych warzy i owoców, doskonałych mięs, przetworów mlecznych, wyjątkowych potraw i regionalnych specjałów. My sami zaś zdajemy się czasem zapominać, ile smaków kryje najbliższa okolica. Dzień Żywności Polskiej to doskonała okazja, żeby sobie o nich przypomnieć, spróbować zupełnie nowych i docenić lokalnych producentów.

Smaczne święto

W 2013 roku organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” zainicjowali obchody nowego, nietypowego święta. Od tamtej pory, co roku 25 sierpnia obchodzony jest w Polsce Dzień Żywności Polskiej. To data nieprzypadkowa. Koniec wakacji jest czasem najobfitszych zbiorów warzyw i owoców oraz dożynek, największego święta rolników. To doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim, jak doskonałe potrawy i produkty spożywcze mamy na wyciągnięcie ręki.

Kulinarny patriotyzm

Polacy bardzo chętnie próbują egzotycznych potraw, doceniają zagraniczne specjały i chętnie sięgają po produkty międzynarodowych koncernów. Sklepowe półki uginają się od najróżniejszych propozycji z całego globu, a restauracje z kuchniami świata to już norma nie tylko w dużych polskich miastach. Jednocześnie coraz wyraźniej widać u nas swoisty kulinarny patriotyzm. W ofertach wielu sklepów pojawiają się częściej produkty od lokalnych producentów, dostępne tylko w najbliższej okolicy. Wraca także moda na robienie zakupów na zieleniakach i bazarkach, gdzie można dostać świeże warzywa i owoce wprost od rolnika. Polacy chętniej czytają etykiety, zwracając większą uwagę nie tylko na skład, ale i pochodzenie kupowanej żywności. Po zachłyśnięciu się egzotycznymi smakami, które przyszło do nas dopiero w latach 90. powoli zwracamy się ku rodzimym specjałom. Nasza kuchnia przezywa prawdziwy renesans. Z jednej strony producenci i kucharze odwzorowują dawne smaki z dbałością o każdy szczegół, z drugiej – chętnie eksperymentują, wykorzystując najwyższej jakości polskie składniki i tworząc oryginalne propozycje zupełnie nowych produktów i potraw.

Polskie produkty na świecie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Polska jest jednym z większych producentów żywności w Europie. Co więcej – dużą część towarów eksportuje do innych krajów Unii Europejskiej, jak i poza nią.  Rok 2021 rok był pod tym względem rekordowy. Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wzrosła aż o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim czyli 2020. Tym samym osiągnęła nienotowany  dotąd poziom 37,4 mld EUR, tj. 170,8 mld zł.

Jak podkreśla KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) „wzrost eksportu był wynikiem rosnącej aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców, dobrego przygotowania krajowych firm do funkcjonowania w warunkach pandemii, wysokiej jakości oferowanych produktów oraz utrzymującego się popytu na polskie produkty na rynku międzynarodowym, dzięki dostosowywaniu oferty asortymentowej przez naszych rodzimych przedsiębiorców do zróżnicowanych preferencji konsumentów zagranicznych. Konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych wspierał korzystny dla eksporterów kurs złotego względem euro. Dobre wyniki eksportu w roku 2021 były również efektem ożywienia gospodarki europejskiej i światowej po kryzysie spowodowanym lockdownem w 2020 r.”[i] Polska żywność jest doceniana na całym świecie, ale najwięcej jej trafia do Niemiec, Niderlandów, Francji, Włoch i Czech w ramach Unii Europejskiej oraz do Wielkiej Brytanii poza nią. Nasze rodzime produkty cenione są także w odleglejszych zakątkach świata, takich jak Algieria, USA czy Arabia Saudyjska.

Wysoka jakość

Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę wysoką jakość naszej żywności, dobre ceny oraz wyjątkową ofertę polskich producentów. Coraz częściej dostępne są propozycje naturalne, pozbawione sztucznych, chemicznych dodatków. Stale poszerza się także oferta z certyfikatami bio oraz eko. Doceniają to zarówno polscy, jak i zagraniczni konsumenci, rośnie bowiem ich świadomość dotycząca zdrowia oraz tego, jak wpływa na nie żywność. W 2022 roku, wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł. Choć to zaledwie 0,5 proc. całego rynku spożywczego, to jednak od kilku lat zarówno wartość, jak i udział rosną w bardzo szybkim tempie. Nie zmieniła tego nawet pandemia COVID-19 i wiele wskazuje na to, że nie zatrzyma go także obecna sytuacja na świecie.

Tradycyjne smaki

Polska żywność to także tradycyjne i regionalne smaki, których nie można spotkać nigdzie indziej. Jak wynika z badania „Konsument na rynku żywności tradycyjnej i regionalnej” przeprowadzonego na zlecenie E.Leclerc, do najpopularniejszych polskich produktów należą wędliny, które wskazało 33% badanych, pieczywo (24%) i sery (20%). Wielkim zainteresowaniem cieszą się wszelkie produkty odwołujące się do dzieciństwa dzisiejszych pełnoletnich konsumentów. Polska może się także poszczycić producentami z wieloletnim doświadczeniem i tradycjami. Szczególne miejsce wśród nich zajmują biznesy rodzinne, tworzone od podstaw przez pasjonatów, dla których jakość i doskonały smak to podstawa. Warto jednak zwrócić uwagę, że polscy producenci nie stoją w miejscu – idą z duchem czasu. Stale poszerzają ofertę o nowe propozycje i wariacje na temat dawnych produktów. Dzięki temu potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wysublimowane podniebienia spragnione nowych doznań kulinarnych.

Dzień Żywności Polskiej to smakowite święto każdego z nas. Jako producenci cieszymy się, że należymy do zaszczytnego grona oferującego produkty najwyższej jakości. Jako konsumenci z przyjemnością wyszukujemy na polskiej mapie kulinarnej kolejne smakowite kąski, które inspirują nas do działania.


[i] https://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/rekordowy-eksport-zywnosci-z-polski-w-2021-roku