Do czego wykorzystać boczek, boczuś… cudowny, aromatyczny składnik wielu potraw, który docenia niejeden mięsożerca? Doskonale sprawdza się zarówno jako dodatek, jak i w roli głównej. Gotowany, pieczony, wędzony. W przekąskach, daniach głównych, a nawet deserach – boczek wszędzie będzie na miejscu i wspaniale dopełni smak potrawy. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać boczek.

Kilka słów o boczku

Mówiąc fachowo, boczek to mięso wieprzowe, na które składa się w dużej mierze tkanka tłuszczowa poprzerastana mięśniami. Jest sprzedawany już jako gotowa wędlina lub na surowo. Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ nadaje się zarówno do pieczenia, jak i gotowania czy wędzenia. Można go wykorzystać w prostych daniach śniadaniowych, jak i bardziej wykwintnych potrawach, które nadają się do serwowania o każdej porze. Korzystają z niego kucharze na całym świecie, dzięki czemu liczba przepisów z jego wykorzystaniem wydaje się być nieskończenie długa. Dlatego dziś serwujemy Ci jedynie kilka wybranych przepisów na dania z boczkiem.

Śniadania na boczku

Myśląc o śniadaniu z boczkiem w roli głównej, zwykle przypominamy sobie jajecznicę lub jajka sadzone na boczku właśnie. Proponujemy jednak spróbować mniej typowych receptur, które mogą przypaść do gustu także wielbicielom lżejszej kuchni.

Po pierwsze wspaniałe rollsy z boczkiem czyli przekąska doskonała zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest prosta w przygotowaniu, a co więcej – można ją zapakować i zabrać ze sobą w podróż czy do pracy. Wystarczy, że na gotowe ciasto francuskie wyłożysz drobno pokrojony boczek, żółty ser i ulubione przyprawy. Następnie całość zawiń, potnij na małe kawałki i upiecz w piekarniku.

Drugim pomysłem jest lekka sałatka z boczkiem i oscypkiem. Wybierz ulubioną sałatę, dodaj pomidora, odrobinę drobno pokrojonej cebuli i kilka wypestkowanych, pokrojonych winogron. Boczek podsmaż aż będzie chrupki. Oscypek zetrzyj na tarce z dużymi oczkami. Wymieszaj wszystkie składniki i dopraw tradycyjnym sosem winegret.

Obiady i kolacje na boczku

Koniecznie spróbuj przygotować boczek pieczony w miodzie lub piwie. W pierwszym przypadku w miseczce wymieszaj musztardę, miód, paprykę, i zmiażdżony czosnek. Tak przygotowaną marynatą posmaruj boczek, zawiń go w folię i wstaw na noc do lodówki. Na drugi dzień piecz godzinę w temperaturze 180 stopni. W przypadku boczku w piwie ułóż mięso w naczyniu żaroodpornym, polej niewielką ilością oleju i zalej piwem. Piecz w nagrzanym piekarniku około 2 godziny.

Boczek doceniany jest także w kuchniach świata. Jeśli lubisz egzotyczne smaki, możesz wypróbować przepis na azjatycki boczek duszony. Niewielkie i cienkie kawałki mięsa należy obtoczyć w mące kukurydzianej i zarumienić na oleju. Następnie dodaj mieszankę sosów sosjowego, hoisin oraz śliwkowego, a także pieprz, sól i imbir. Całość zalej niewielką ilością wody i gotuj na wolnym ogniu około 1,5 godziny. To doskonały dodatek do ryżu lub bułeczek bao.

Nietypowe desery z… boczkiem

Jeśli myślałeś, że boczek to dodatek wyłącznie do wytrawnych dań, to musimy wyprowadzić Cię z błędu. Jego smak świetnie łączy się na przykład z gorzką czekoladą. Jeśli jesteś zatem gotowy na kulinarne eksperymenty to ułóż cienkie plastry boczku na blasze i piecz aż staną się chrupiące. Gorzką czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej z odrobiną oleju kokosowego, a następnie zamocz w niej mięso. Możesz także doprawić przekąskę szczyptą chilli.

Nie zapominajmy także o słynnych amerykańskich pankejkach z syropem klonowym i chrupiącym boczkiem. Do ich przygotowania potrzebujesz ciasto gęstsze do naleśnikowego, z dodatkiem sody lub proszku do pieczenia. Na rozgrzanej patelni smaż niewielkie, okrągłe placki, które następnie układaj jeden na drugim, polej obficie syropem klonowym, a na wierzchu ozdób plastrami pieczonego, chrupiącego boczku.

Przekąski z boczkiem

Jeśli mowa o przekąskach z boczkiem, to zapewne większość osób od razu ma skojarzenie z pieczonymi śliwkami, owiniętymi właśnie nim. Boczek daje jednak nieskończenie wiele możliwości przygotowania smakowitych dań na jeden raz, tak zwanych „finger food”, które doskonale sprawdzają się na każdej imprezie.

W boczek można zawinąć prawie wszystko. Wystarczy trzymać się dwóch prostych zasad i lubić kuchenne eksperymenty. Przede wszystkim, jeśli planujesz tego typu potrawy pamiętaj, aby plastry boczku były cieniutkie. Grube kawałki nadadzą się do deski wędlin, natomiast nie sprawdzą się do zawijania. Poza tym cała sztuka polega na tym, aby przekąski były pieczone stosunkowo krótko – tylko tyle, aby boczek się zarumienił i stał chrupki. Nie można natomiast pozwolić, żeby zawinięta w niego zawartość się przypaliła. Druga zasada dotyczy doboru farszu. Staraj się wybierać dodatki o charakterystycznym smaku, którego boczek nie przyćmi całkowicie, natomiast doskonale go uzupełni.

Do zawijania w boczek doskonale nadadzą się zatem nie tylko śliwki, ale też daktyle, brzoskwinie czy szparagi. Możesz nim owijać krewetki, kawałki marynowanego kurczaka czy serów pleśniowych. Pamiętaj, że na czas pieczenia warto spiąć wędlinę wykałaczką, która po wyjęciu z piekarnika możesz zostawić lub usunąć.