Sielankowe sobotnie, letnie popołudnie marzeń – spotykacie się z przyjaciółmi, dzieci bawią się w ogrodzie a wy na tarasie rozmawiacie, kątem oka doglądając grillującuch się potraw. Albo też, wracasz późno z pracy i nie masz ochoty ani siły na robienie gorącej kolacji. Włączasz elektryczny grill, nakładasz na niego kilka warzyw, kawałek mięsa czy ryby i idziesz pod prysznic. Gdy wychodzisz, kolacja gotowa. Polacy pokochali grillowanie z wielu powodów. Również tych zdrowotnych!

 

 

Grill a może jednak ognisko?

 

Już nawet dziecko w przedszkolu wie, że aby rozpalić ognisko, trzeba wykorzystać do tego odpowiednio wydzielone miejsce. Jeżeli chcemy rozpalić ognisko we własnym ogrodzie, musimy mieć zapewniony dostęp do wody oraz wiaderko z piaskiem, by w razie potrzeby szybko ugasić pożar. Do ogniska potrzebujemy również specjalnego rodzaju drewna. I chociaż nic nie zastąpi charakterystycznego zapachu i strzelających w niebo iskier, to jednak rozsądek podpowiada, że lepszy jest grill.

 

Po pierwsze, jest bezpieczniejszy w użyciu. Jego używanie rzadko grozi pożarem, a przemyślana konstrukcja sprawia, że ryzyko poparzenia jest ograniczone do minimum. Jeżeli do opalania rusztu używasz naturalnego opału, nie musisz się również martwić o szkodliwy dym czy wyziewy. Kolejna rzecz, to fakt, że jest mobilny. Wyłączając te najbardziej rozbudowane wersje, prawie każdy grill możesz zapakować do bagażnika i zawieść go np nad jezioro czy na działkę. I tam cieszyć się z grillowania na zielonej łące.

 

Trzeci aspekt, który świadczy o jego popularności to dostępność. Zwykłe grille możesz kupić już za mniej niż 100,00 zł. Te bardziej rozbudowane, to już wydatek nawet ponad 500,00 zł. Jednak raz kupiony, będzie cieszył wiele lat. Po sezonie grillowym zajmuje mało miejsca, nie ma więc problemu z jego przechowywaniem ani czyszczeniem. Wszechstronność zastosowania tego urządzenia, czy to w formie elektrycznej, gazowej czy zwykłej, opalanej węglem drzewnym to jego kolejny atut. Ostatni z nich jest obrazem naszych zdrowych nawyków. Nadwaga i problemy z sercem oraz cukrzycą na stałe wpisuje się w naszą codzienność. A my, coraz dobitniej staramy się je wyeliminować z naszych przyzwyczajeń żywieniowych. By żyć dłużej.

 

Polacy grillują, bo lubią jeść zdrowo

 

Wizja grilla w oparach podrażniającego oczy szkodliwego dymu już powoli odchodzi do lamusa. Coraz częściej spotyka się grille elektryczne lub gazowe, które nie emitują szkodliwych substancji, a tym samym sprawiają, że jedzenie z grilla jest zdrowsze. Zmienia się również to, co pojawia się na ruszcie. Zamiast zwykłej kiełbasy, częściej pojawia się biała. Do tego drób a nawet ryby. Podane w towarzystwie grillowanych warzyw, są nie tylko świetną przekąską, ale i zdrową alternatywą dla ciężkich i tłustych dań.

 

Jeżeli grillujesz opalając węglem drzewnym, pamiętaj, aby nie dawać mięsa bezpośrednio na ruszt. Ociekające z plastrów schabu albo kiełbasy tłuszcze, w połączeniu z wysoką temperaturą węgla mogą emitować niezdrowe pierwiastki wprost do naszego jedzenia. Dlatego też, staraj się używać tacek aluminiowych. Znajdziesz je w każdym większym markecie a także na stacjach benzynowych.

 

Grillowanie to pretekst aby się spotkać

 

Masz niezapowiedzianych gości? Grill rozwiąże sprawę wspólnej kolacji. Masz ochotę na leniwe spotkanie z przyjaciółmi? Przy grillu z pewnością nie zabraknie ani jedzenia ani tematów do rozmowy. Poza tym, ze względu na wszechstronność tego urządzenia, każdy może przygotować na nim to, co lubi najbardziej. I co najważniejsze, pobyć razem, porozmawiać, zrelaksować się chociaż przez chwilę. Co ważniejsze, dzięki mobilnej konstrukcji, możecie jechać chociażby nad jezioro czy na działkę i tam rozpalić grilla, ciesząc się nie tylko smacznym jedzeniem ale i pięknem przyrody.

 

 

Pochwała kulinarnej prostoty

 

Aby przygotować na grillu pożywny posiłek, nie potrzebujesz wcale tak wiele produktów. Kilka warzyw, dobrej jakości mięso lub ryby. Do tego własnoręcznie przygotowana mieszanka przypraw, trochę czosnku, cebuli i pieprzu. Kupując mięso na grilla, zadbaj o to, aby było dobrej jakości. Unikaj ciężkiego i tłustego mięsa. Wybierz raczej to z małą ilością tłuszczu, albo też mięso drobiowe. To ostatnie ma jeszcze jedną zaletę – poddane obróbce termicznej, bardzo szybko będzie gotowe do spożycia.

 

Grillowane warzywa nie tracą tak szybko swoich wartości odżywczych, jak ma się to w przypadku gotowania czy pieczenia. Sami możemy regulować ich chrupkość. Podane z sosem, skutecznie zastąpią niezdrowe przekąski, takie jak chipsy czy słone paluchy. Jeżeli do tego zmieszasz jogurt z czosnkiem, solą i posiekaną natką z pietruszki, zdrowy dip gotowy. Mimo, że składający się z niewielu elementów, będzie smakował wybornie.

 

Grillowanie już na stałe wpisało się w wiosenno- letni czas. Sezon zwyczajowo zaczyna się w okolicach majówki, a kończy wraz z ostatnimi dniami wakacji. Dla jednych, to najlepsza forma zdrowszego sposobu odżywiania. Dla innych, pretekst by się spotkać. Grill to również świetna alternatywa dla zabieganych a także wielbicieli prostych dań. I dlatego właśnie tak bardzo lubimy dania z grilla. Nie tylko w sezonie letnim!