Dieta sportowca jest taką, do której należy podchodzić ze szczególną rozwagą. Sport to zdrowie. Ale tylko pod warunkiem, że jest uprawiany z głową i wspierany odpowiednią dietą. Oznacza to, że treningi powinny być dostosowane do Twoich możliwości i potrzeb. Podobnie to, co jesz – najlepiej jeśli będzie wspierać Twój wysiłek i walkę o dobrą kondycję organizmu. Liczy się zatem dobrze dobrana, zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Bardzo dobrym źródłem wielu z nich jest mięso, które stanowi istotny element jadłospisu sportowca.

Moda na sport

Można powiedzieć, że sport ma niezliczone zalety. Doskonale wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale także ma olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucie. Ruch jest niezbędny, aby Twoje ciało pozostawało sprawne i silne. Nie musisz od razu być wyczynowcem, aby to odczuć. Nic dziwnego, że coraz więcej osób docenia pozytywny wpływ sportu na swoje ogólne samopoczucie. Moda na sport staje się wszechobecna.

Warto jednak mieć świadomość, że samo uprawienia sportu nie jest wystarczające, aby czuć się naprawdę dobrze. Ruch bez odpowiednio dobranej diety może przynieść naprawdę marne efekty. Co więcej, jeśli chcesz osiągać coraz lepsze wyniki w swojej ulubionej dyscyplinie, dobrze ułożony jadłospis będzie równie istotny co odpowiednio rozpisane treningi.

Dieta sportowca

Choć temat zdrowego odżywiania jest coraz bardziej powszechny, wciąż niewiele mówi się o tym, jak istotny ma ono wpływ na kondycję naszego organizmu. Szczególnie jeśli uprawiasz jakiś sport regularnie. Chcąc cieszyć się każdym treningiem i rozwijać swoje możliwości, powinieneś wesprzeć się odpowiednio dobraną dietą. Dopiero połączenie zbilansowanych posiłków z właściwie dostosowanym wysiłkiem fizycznym są gwarancją dobrego samopoczucia i zdrowia oraz sportowego sukcesu. Odpowiednie odżywianie nie tylko doda Ci energii podczas treningów, ale także zyskasz dzięki niemu siłę, wytrzymałość i przyspieszysz regenerację. Co więcej, wzmocni Twoją odporność, a dzięki temu zmniejszy podatność na kontuzje i infekcje. Aby dieta wspierała Cię podczas treningów i pomiędzy nimi, powinna być dopasowana do Twoich potrzeb.

Mięso w diecie sportowca

Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, dobrze przyswajanego przez ludzki organizm. W zależności od rodzaju, zawiera różne ilości witamin, w tym witaminę A oraz B9 i B12, a także składników mineralnych, takich jak żelazo czy selen. Wszystkie one spełniają bardzo określoną rolę w prawidłowym działaniu naszych organizmów.

Białko w diecie sportowca

Jednym z najistotniejszych składników diety osób trenujących jest białko. To makroskładnik niezbędny do wzrostu i rozwoju tkanek organizmu, a zwłaszcza Twoich mięśni. Co więcej, jest ono także odpowiedzialne za regenerację Twojego organizmu po wyczerpujących treningach. Podczas bardzo intensywnej aktywności fizycznej białko może także stać się źródłem energii.

Przyjmuje się, że osoby trenujące sporty wytrzymałościowe potrzebują około 1,4-1,6g białka/kg masy ciała. Oczywiście ilości te będą zmienne w zależności od dyscypliny sportowej (kulturyści potrzebują go więcej), a także intensywności treningów. Ponieważ organizm ludzki najlepiej przyswaja białko pochodzenia zwierzęcego, osoby aktywne fizycznie powinna sięgać po bogate w białko mięso.

Wołowina w diecie sportowca

Mięso wołowe jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych. Dzięki zawartości kwasu linowego, wołowina chroni przed przyrostem tkanki tłuszczowej podczas nadwyżki kalorycznej. Zawiera także znaczne ilości witaminy B12, która jest niezbędna do wytwarzania elementów osłonek nerwowych i syntezy białek oraz metabolizmu węglowodanów i tłuszczy.

Mięso drobiowe w diecie sportowca

Produkty wysokobiałkowe zwykle zawierają znaczne ilości tłuszczu. Drób jest natomiast jednym z najchudszych rodzajów mięsa. Dzięki temu dostarcza organizmowi pełnowartościowe białko, jednocześnie ograniczając zbędne kalorie. Obecna w drobiu witamina A uczestniczy w przemianie materii zachodzącej w pracujących podczas zwiększonego wysiłku mięśniach. Istotna dla osób aktywnych jest również zawartość w mięsie drobiowym składników mineralnych, takich jak fosfor, wapń, magnez, żelazo, miedź.

Wieprzowina w diecie sportowca

Mięso wieprzowe zawiera około 15-20 gramów pełnowartościowego białka na 100 gramów mięsa. Jest także źródłem cennych witamin, w tym witaminy B1, której występuje tu wyraźnie więcej niż w wołowinie czy drobiu. Warto także zwrócić uwagę na wysoką kaloryczność wieprzowiny. Choć w często uznawana jest ona za wadę, w wielu przypadkach może okazać się istotną zaletą, wspierającą ułożenie odpowiednio kalorycznej diety. To, czy wieprzowina będzie faktycznie bardziej tłusta zależy od tego, z jakiej części tuszy pochodzi.

Niezależnie od tego, który rodzaj mięsa wybierasz, układając swoją dietę pamiętaj, że najważniejsze jest aby korzystać z produktów wysokiej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, bez zbędnych dodatków.