Romantyczna kolacja w drogim lokalu. Podchodzi kelner i przedstawia kartę win, sugerując jednocześnie, co zamówić na początek, a co będzie lepsze na koniec spotkania. Jeżeli myślisz, że robi tak tylko po to, by namówić na najdroższe trunki, jesteś w błędzie. Dobrze dobrane wino potrafi cudownie wzmocnić smak każdej potrawy, a mięsa w szczególności. Z tego artykułu dowiesz się, jak we własnym domu łączyć wino z mięsem.

 

Jakie wino do dań z drobiem?

 

Lekkie dania z kurczakiem lub indykiem w roli głównej świetnie komponują się z białym wytrawnym lub półwytrawnym winem. Inna sprawa, gdy do dania dołączono wyraziste przyprawy, lub też drób jest faszerowany aromatycznymi dodatkami. Jeżeli mięso serwujesz z serem bądź grzybami, możesz podać wytrawne, czerwone wino.

 

Kaczka i gęś dobrze współgra smakowo z białym wytrawnym winem. Gdy jednak podajesz słynną kaczkę w pomarańczach, możesz podać wino półsłodkie lub słodkie. Podobna zasada obowiązuje z każdym innym słodszym w odbiorze nadzieniem. Jak widzisz, wino w tym przypadku ma podbić nie tyle smak mięsa, co jego dodatków.

 

Wino do dań z mięsem czerwonym

 

Idąc kolejno, potrawy z jagnięciną i cielęciną zwykle są delikatne w smaku. Dlatego też, wino które do nich serwujesz musi być podobne w odbiorze. Wybierz zatem lekkie czerwone trunki, nie przytłaczające całości potrawy. Dobrym pomysłem będzie również podanie win deserowych. Unikaj tu również wina o wytrawnym, mocnym aromacie.

 

Jak łączyć wino z mięsem? Mięso wołowe, wieprzowe i dziczyzna świetnie komponuje się z czerwonym, wytrawnym winem. Poszukaj aromatycznego i dojrzałego, które tuż po otworzeniu zachwyca wspaniałym bukietem. Gdy lubisz potrawy wyważone w smaku, niech wino również nie zaskakuje posmakami. Jednak wybierając ten trunek do ostrzejszego dania z wieprzowiną lub wołowiną, postaw na wina o większej ilości tanin. Te świetnie zbalansują smak całej potrawy. Podając dziczyznę, pamiętaj aby wybrać wina cięższe i jak najbardziej aromatyczne.

 

łączyć wino z mięsem

 

Jakie wino do ryb i kuchni azjatyckiej?

 

Do ryb doskonale pasuje wino białe. Ciężkie, białe wino będzie świetnie komponować się z tłustymi rybami pełnymi smaku. Wybierz wtedy takie, które leżakują w beczkach, np biały Burgund. Ryby delikatne, duszone lub gotowane, to idealny moment na wlanie do kieliszków białego, półwytrawnego wina. Jednak od tej reguły są wyjątki.  Do tuńczyka można podać czerwone, wytrawne wino. Ryba grillowana najlepiej smakuje z wytrawnym winem różowym.

 

Kuchnia azjatycka i orientalna ma bardzo wyraziste przyprawy, a co za tym idzie, smak potraw jest niezwykle aromatyczny i nierzadko bardzo ostry. Aby więc stonować nieco ich odbiór, zaleca się podawanie do nich białego wytrawnego wina. Nawet, jeżeli do dania użyto mięsa innego niż kurczak.

 

Gdy co danie, to inne wino

 

Co zrobić w przypadku, gdy wydajemy wystawną kolację z kilkoma rodzajami dań? Idąc w myśl powyższych zasad, raz będzie pasowało wino białe, a potem czerwone. Czy można mieszać w ten sposób? Oczywiście, jednak specjaliści radzą trzymać się jednej podstawowej zasady dotyczącej kolejności podawania poszczególnych rodzajów win. Niezachowanie jej, może zwyczajnie zmniejszyć nasze wrażenia smakowe. A przecież nie o to chodzi.

 

Nie każdy potrafi łączyć wino z mięsem. Nie można podawać mocno słodkiego wina, gdy zaraz masz w planie podać wytrawne. Kontrast wrażeń smakowych jaki zaserwujesz tym połączeniem, może nie należeć do najprzyjemniejszych. Podobna relacja ma się między winem czerwonym i białym, oraz cięższym i lżejszym. Nigdy nie zaczynaj od czerwonego, ciężkiego wina, jeżeli w planach masz zamiar podać wino białe. Najprościej trzymać się wytycznych mówiących, że na początku serwujemy wino wytrawne, o bogatych walorach smakowych, następnie przejdźmy w kierunku słodszych posmaków, by na koniec wlać do kieliszków wino słodkie.

 

Jak podawać szampana?

 

Kojarzy się ze świętowaniem lub wyjątkową celebracją chwili. W menu, czy to przy brunchu, czy też wystawnej kolacji w dobrym tonie jest, by pojawił się w jednym z dwóch momentów. Pierwszy z nich to początek spotkania. Kiedy wszyscy jeszcze są przed przystawką, lub właśnie zabierają się za jej spożycie. Drugi moment, to podanie go na koniec. Specjaliści mówią, że absolutnie nie powinno się go serwować między posiłkami.

 

łączyć wino z mięsem

 

Różne rodzaje kieliszków

 

Do wina musującego wybierz kieliszek smukły, z wysoką czarką. Zwykle nie mają one dużej pojemności. Kieliszki do białego wina są średniej wielkości, z długą nóżką i czarką formą zbliżoną do tulipana. Dzięki temu aromaty trunku utrzymują się dłużej na krawędzi kieliszka. Czerwone wino zazwyczaj podaje się w największych kieliszkach. Aromaty jakie uwalniają się z tego napoju muszą mieć przestrzeń. Pamiętaj również, aby każdy kieliszek trzymać za długą nóżkę, a nie za czarkę. Wina te nie potrzebują dodatkowego ogrzania, by osiągnąć pełnię smaku.

 

Właściwe dopasowanie wina do konkretnej potrawy to ogromna sztuka. Prócz koloru napoju i jego walorów smakowych, częstym wymogiem jest również dopasowanie go do regionu, z jakiego pochodzi dana potrawa. Jednak tak ekstremalne wymogi pozostawmy profesjonalnym sommelierom. Serwując kolację sobie lub najbliższym, postaw na coś zupełnie innego. Ma po prostu wam smakować.